Search
Close this search box.
دکتر نسرین دوامی » مقالات » در مورد تشنج نوزادان بیشتر بدانید
۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه

در مورد تشنج نوزادان بیشتر بدانید

در مورد تشنج نوزادان بیشتر بدانید. این مشکل ناگهانی رخ می دهد. در صورت داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، به محض روبرو شدن با این مشکل می توانید اقدام درستی داشته باشید. تشنج نوزاد زمانی رخ می دهد که یک انفجار غیرعادی از فعالیت الکتریکی بین نورون ها یا سلول های مغزی در مغز نوزاد رخ می دهد. نشانه های آن می توانند شامل چرخش چشم، فشردن ماهیچه ها و نگه داشتن سر یا چشم ها در یک طرف باشد. علت تشنج می تواند ناشی از عفونت و علل دیگر باشد. البته ممکن است این مشکل ناشی از آسیب مغزی، عفونت و بیماری های زمینه ای مانند فلج مغزی باشد. خطر تشنج ناشی از تب در نوزادان کمتر از ۱۸ ماه بیش از سایر ماه ها است. در این مطلب می خواهیم بر اساس بیانات خانم دکتر نسرین دوامی بهترین متخصص اطفال اصفهان شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

تشنج نوزاد

علائم تشنج نوزاد


چرخاندن یا حرکت دادن غیرطبیعی چشم ها

پلک زدن مکرر و گشاد شدن چشم ها

از دست دادن هوشیاری

خیره ماندن چشمان نوزاد

مکیدن، لیسیدن لب‌ها، جویدن و بیرون آوردن زبان

حرکت غیرطبیعی پاها به حالت دوچرخه

کوبیدن دست‌ها و پاها روی زمین یا تقلای شدید

وقفه‌های تفسی طولانی

لرزش های عضلانی صورت، زبان، بازوها، پاها یا دیگر ناحیه‌های بدن

سفت شدن یا گرفتگی ماهیچه ها

چرخاندن سر یا چشم‌ها به یک سمت یا خم کردن یا کشیدن حداقل یکی از دست‌ها و پاها

حرکت‌های لرزشی سریع و منفرد یک دست یا یک پا

علل تشنج نوزاد


آسیب های هنگام تولد

اختلالات مادرزادی

تب و عفونت

اختلال‌های متابولیسم یا عدم تعادل مواد شیمیایی در بدن

آسیب‌دیدگی مغزی مادرزادی موسوم به فلج مغزی یا دیسژنزی

عدم تعادل قند خون

کمبود اکسیژن هنگام به دنیا آمدن نوزاد

تشخیص تشنج نوزاد

نواز مغزی یا EGG

گرفتن نوار مغزی برای تشخیص و مدیریت تشنج نوزادی ضروری است. فعالیت الکتریکی مغز و ناهنجاری ها در نوار مغزی ثبت می شود که بین دو تشنج اندازه‌گیری می شود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن وجود هر گونه مورد غیرطبیعی مانند خونریزی مغزی یا ناحیه آسیب دیده یعنی عامل احتمالی تشنج و صرع را نشان می دهد. البته سی تی اسکن تمام نوزادان ضرورتی ندارد.

تصویربرداری ام آر آی

در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای مشاهده ساختار مغز استفاده می‌شود. اسکنر ام آر آی از اسکنر سی تی اسکن قوی تر است و ناهنجاری های مغز را بهتر نشان می دهد.

آزمایش خون

آزمایش خون به منظور بررسی وضعیت سلامت عمومی نوزاد و تشخیص بیماری‌های احتمالی مولد تشنج انجام می شود.

برای درمان تشنج نوزاد چکار کنیم؟

درمان با تزریق

چنانچه گلوکز خون پایین باشد، سرم دکستروز به نوزاد تزریق می شود و میزان گلوکز خون تحت نظر گرفته می شود. در صورت لزوم تزریق های دیگر نیز انجام می شود. البته در نهایت دقت و احتیاط باید این کار انجام شود تا از افزایش بیش از اندازه قند خون جلوگیری شود.

در صورتی که هیپوکلسمی علت تشنج باشد، گلوکنات کلسیم برای نوزاد تجویز می شود. متخصص حین تزریق ضربان قلب را دائم تحت نظر می گیرد. هنگام انجام این تزریق باید دقت شود که گلوکنات از رگ خارج نشود.

درمان با دارو

داروی ضد تشنج نوزاد معمولاً تجویز نمی شود، مگر زمانی که ضرورت داشته باشد. از جمله داروهایی که می توان برای درمان این مشکل تجویز کرد به ترتیب عبارتند از:

فنوباربیتال

لوتیراستام

فسفی توئین

لورازپام

آنتی بیوتیک

برخی از نوزادان ممکن است برای جلوگیری از تکرار تشنج به درمان طولانی مدت نیاز داشته باشند. پیش از هر گونه تجویز و شروع دوره درمانی، بهتر است ابتدا علت تشنج نوزاد مشخص شود. به عنوان مثال اگر نوزاد مبتلا به صرع باشد یا در حال بهبودی از مننژیت باشد، درمان متفاوت خواهد بود.

عوارض و خطرات تشنج نوزاد


ناهنجاری های عصبی یا تاخیر در رشد قبل از شروع تشنج

سابقه ابتلا به صرع در خانواده

تب کوتاه و در کمتر از یک ساعت قبل از تشنج

تشنج پیچیده

سوالات متداول


علائم تشنج مخفی یا پنهان در نوزادان چیست؟

مهمترین نشانه آن خیره شدن به مدت ۱۰ الی ۲۰ ثانیه است. نوزاد به یک نقطه یا اطراف خیره می ماند.

آیا تشنج نوزادان درمان می شود؟

بله این مشکل در صورت پیگیری درمان می شود و حتی می تواند به طور کلی رفع شود.

پرش های ریز هنگام خواب نشانه تشنج است؟

خیر. این پرش ها به دلیل جابجایی و حساس بودن خواب نوزاد است.

کلام پایانی


تشنج نوزاد یکی از مشکلاتی است که به ندرت والدین آن را تجربه می کنند. علائم تشنج برای نوزاد مانند بزرگسالان نیست و به راحتی نمی توان آن را تشخیص داد. علائم مشخصی دارد که والدین باید دانش کافی نسبت به آن داشته باشند تا بهترین عکس العمل را داشته باشند. اگر به سرعت برای رفع آن چاره ای نیندیشید، مطمئناً باید خود را برای وقوع آسیب های مغزی آماده کنید. در این مطلب هر آنچه که نیاز بود در این زمینه بدانید را بیان کردیم.

دکتر دوامی

دکتر نسرین السادات دوامی

متخصص کودکان و نوزادان ایشان درسال ۱۳۶۳ با رتبه ۶۲ کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدند و درسال ۱۳۶۹ پزشکی عمومی را به پایان رساندند و در سال ۱۳۷۷ موفق به کسب رتبه بورد تخصصی کودکان از دانشگاه اصفهان گردید. ایشان پس از فارغ التحصیلی تا کنون در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان امیرالمونین و درمانگاه نواب صفوی و همچنین مطب شخصی مشغول به مداوای کودکان بیمار می باشند.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

درباره مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک

مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک

مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک شامل چه مواردی می‌شود این موضوع یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر دقت کرد. در

ادرار سوختگی کودکان

ادرار سوختگی کودکان

ادرار سوختگی کودکان چه علائمی دارد؟ ادرار سوختگی کودکان، نوعی التهاب پوستی شدید بوده که به صورت نواحی قرمز رنگ و دارای جوش های ریز اندام تناسلی، باسن یا کشاله

بیماری سیاه سرفه در کودکان

بیماری سیاه سرفه چیست و چه طور درمان می‌شود؟ ممکن است این سوالات بعد از شنیدن سیاه سرفه در کودکان برای شما ایجاد شود. با ما همراه باشید تا پاسخ

درمان دررفتگی در نوزادان

درمان دررفتگی در نوزادان

درمان دررفتگی در نوزادان با مداخله زودهنگام برای حصول اطمینان از رشد مناسب استخوان‌های تشکیل دهنده مفصل ران، ضروری است. رشد نامناسب هر یک از دو بخش گوی یا حفره‌ای