Search
Close this search box.
دکتر نسرین دوامی » خدمات متخصص کودکان اصفهان » افت فشار در نوزادان و کودکان را جدی بگیریم
۵ دقیقه
مدت زمان مطالعه

افت فشار در نوزادان و کودکان را جدی بگیریم

فشار خون پایین در نوزادان یک عارضه کمتر شایع میان آن ها می باشد. افت فشار در نوزادان زمانی اتفاق می افتد که فشار خون کودک به زیر سطح نرمال برسد.یخ کردن دست ها و پاها هم چنین رنگ پریدگی می تواند از اولین علائم افت فشار در کودکان باشد. نوزادان و کودکان به دلیل ناتوانی در بیان علائم و مشکلات خود بیشتر در معرض مشکلات این چنینی هستند بنابراین توصیه می شود والدین در صورت مشاهده هر گونه علائم غیرعادی در کودک از خوددرمانی کودک اجتناب کرده و به بهترین متخصص اطفال مراجعه نمایند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی افت فشار خون در نوزادان و درمان آن بپردازیم.

علت افت فشار در کودکان

فشار خون پایین در نوزادان و کودکان می تواند تحت تاثیر دلایل متفاوتی ایجاد شود. برخی از دلایل افت فشار در کودکان به شرح زیر می باشد :

داروها

در صورتی که نوزاد با فشار خون بالا متولد شده باشد ممکن است داروهایی برای او تجویز شده باشد که مصرف این داروها سبب کاهش فشار خون در نوزاد می شود. هم چنین مصرف داروهای استروئیدی قبل از زایمان سبب متولد شدن نوزادی با سطح کورتیزول پایین می شود.

مشکلات غده فوق کلیه

یکی از مسئولیت های غده فوق کلیه ترشح هورمون کورتیزول می باشد. در صورتی که غده فوق کلیه هورمون کورتیزول را به درستی ترشح نکند. ممکن است نوزادان و کودکان دچار افت فشار خون شوند.

از دست دادن خون

برخی نوزادان ممکن است در هنگام تولد و یا در اثر برخی آسیب ها با از دست دادن خون همراه باشند که همین امر سبب افت فشار خون در کودک می شود.

بیماری های قلبی

برخی بیماری های قلبی مانند ضربان نامنظم قلب ، عفونت قلب و یا باز بودن مجرای شریان قلبی ممکن است سبب افت فشار در نوزادان و کودکان شود.

عفونت خون

عفونت خون در اثر بیماری سپسیس می تواند باعث افت فشار در نوزادان و کودکان شود.

علائم افت فشار در کودکان

افت فشار در نوزدان و کودکان می تواند با علائم زیر همراه باشد:

  • نفس کشیدن نوزاد سریع تر از حالت عادی باشد.
  • یخ کردن دست ها ، پاها و بازوها
  • نامنظم بودن ضربان قلب ( کندتر یا سریع تر از حالت عادی)
  • رنگ پریدگی صورت
  • قطع ادرار یا ادرار خیلی کم

بیشتر بخوانید : کولیک نوزاد

درمان افت فشار در کودکان

فشار خون پایین در نوزادان و کودکان باید جدی گرفته شود. بنابراین پزشک متخصص اطفال با بررسی و آزمایشات لازم ممکن است درمان های زیر را برای کودک در نظر بگیرد:

درمان های دارویی

در بخش فوق برخی از دلایل افت فشار در نوزادان و کودکان بررسی شد. بنابراین برخی بیماری ها ممکن است سبب این عارضه در کودک شده باشد. داروهایی که برای نوزاد و کودک تجویز می شوند به شرح زیر می باشند :

آنتی بیوتیک ها

اگر عفونت سبب افت فشار شده باشد داروهای آنتی بیوتیک برای کودک تجویز می شود.

داروهای قلب

داروهای قلب برای افزایش فشار و خون رسانی به دیگر اندام های بدن تجویز می شوند.

استروئیدها

داروهای استروئیدی می توانند برای کمک به افزایش فشار خون در نوزادان تجویز شوند. اگر پایین بودن سطح کورتیزول سبب افت فشار خون شده است این داروها نیز تجویز می شوند.

مایعات IV

همانگونه که خاطر نشان شد گاهی اوقات از دست دادن خون می تواند باعث افت فشار در کودکان شود. دراینصورت از سرم های حاوی الکترولایت و قند برای افزایش فشار خون استفاده می شود.

انتقال خون

 انتقال خون در صورتی که سرم های حاوی مایعات IV  به خوبی اثر بخش نباشند.

دستگاه تهویه

این دستگاه برای تنفس راحت تر نوزادان و کودکان تجویز می شود. لوله اندوتراکئال ET به داخل دهان، بینی و نای کودک وارد می شود. این لوله به دستگاه تهویه وصل می شود و سبب رسیدن اکسیژن می شود.

دکتر نسرین دوامی متخصص اطفال در اصفهان تشخیص افت فشار نوزاد

آیا افت فشار در کودکان خطرناک است؟

افت فشار خون در نوزادان و کودکان در صورت موارد زیر می تواند خطرناک تلقی شود :

  • در صورتی که نوزاد نارس به دنیا آمده باشد و یا وزن کمتر از ۱ کیلوگرم داشته باشد. فشار خون پایین می تواند خطرناک باشد.
  • اگر کودک دارای شرایط انتروکولیت نکروزان ( بافت مرده روده) و یا نامتعادل بودن الکترولایت باشد.
  • دستگاه تهویه هوا در هنگامی که کودک قادر به نفس کشیدن طبیعی نباشد. ممکن است باعث افزایش فشار خون در قفسه سینه نوزاد و افت فشار خون شود.

تشخیص افت فشار در نوزادان

تشخیص فشار خون پایین در نوزادان و کودکان همانند برزگسالان می باشد. پزشک از دستگاه فشار بر روی دست یا پای کودک استفاده می کند. هم چنین ممکن است از یک کاتتر در شریان رگ های خونی نوزاد استفاده شود تا به طور منظم بتواند کنترلی بر روی فشار خون و ضربان قلب نوزاد داشته باشد. گاهی وقتها فشار خون پایین در نوزادان ممکن است حاکی از یک وضعیت دیگر باشد که در این موارد آزمایشات زیر برای بررسی بیشتر تجویز می شود:

  • اگر تنفس نوزاد با مشکل مواجه شده باشد پزشک آزمایش ABG  را برای کودک شما تجویز می کند. این آزمایش گازهای خون شریانی نامیده می شود. هم چنین دیگر آزمایشات خون برای بررسی وضعیت سلامت کودک تجویز می شود.
  • اکوکاردیوگارم یک نوع سونوگرافی برای بررسی قلب کودک می باشد. این سونوگرافی نشان می دهد زمانی که قلب می تپد چگونه خون در آن جریان می یابد. در این آزمایش اندازه قلب نوزاد و شکل آن مشخص می شود.
دکتر دوامی

دکتر نسرین السادات دوامی

متخصص کودکان و نوزادان ایشان درسال ۱۳۶۳ با رتبه ۶۲ کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدند و درسال ۱۳۶۹ پزشکی عمومی را به پایان رساندند و در سال ۱۳۷۷ موفق به کسب رتبه بورد تخصصی کودکان از دانشگاه اصفهان گردید. ایشان پس از فارغ التحصیلی تا کنون در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان امیرالمونین و درمانگاه نواب صفوی و همچنین مطب شخصی مشغول به مداوای کودکان بیمار می باشند.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درباره مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک

مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک

مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک شامل چه مواردی می‌شود این موضوع یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر دقت کرد. در

ادرار سوختگی کودکان

ادرار سوختگی کودکان

ادرار سوختگی کودکان چه علائمی دارد؟ ادرار سوختگی کودکان، نوعی التهاب پوستی شدید بوده که به صورت نواحی قرمز رنگ و دارای جوش های ریز اندام تناسلی، باسن یا کشاله

بیماری سیاه سرفه در کودکان

بیماری سیاه سرفه چیست و چه طور درمان می‌شود؟ ممکن است این سوالات بعد از شنیدن سیاه سرفه در کودکان برای شما ایجاد شود. با ما همراه باشید تا پاسخ

درمان دررفتگی در نوزادان

درمان دررفتگی در نوزادان

درمان دررفتگی در نوزادان با مداخله زودهنگام برای حصول اطمینان از رشد مناسب استخوان‌های تشکیل دهنده مفصل ران، ضروری است. رشد نامناسب هر یک از دو بخش گوی یا حفره‌ای