فرزندپروری نه تنها شیرین است بلکه می‌تواند چالش برانگیز باشد. به عنوان پدر و مادر، لازم است که یک پرونده در مورد معاینه کودک خردسال خود به ویژه برای سال اول داشته باشید زیرا این یک دوره بحرانی در رشد طبیعی و رشد کودک است. هم‌چنین ممکن است پزشک شما از نزدیک در مورد پیشرفت کودک در این مرحله بررسی کند.

پزشکان معمولاً معاینه نوزاد را بلافاصله پس از تولد، 3 تا 5 روز پس از تولد و سپس به طور منظم در 1، 2، 4، 6، 9، 12 ماهگی توصیه می‌کنند، اگر چه برنامه‌های مختلف متخصص اطفال ممکن است کمی متفاوت باشد. در این معاینات منظم، نوزادان معمولاً از نظر پیشرفت، رشد، تغذیه و موارد دیگر بررسی می‌شوند.

چرا چکاپ کودک مهم است؟ 


چرا چک آپ کودک مهم است؟

توصیه می‌شود که ویزیت‌های منظم برای معاینه نوزاد را تعیین کنید. معاینات نوزاد به دلایل زیر مهم است:

 • پیشرفت کودک پیگیری میشود: ممکن است پزشک شما هر از گاهی اعمالی مانند ثبت قد و وزن، معاینه بدنی کامل از کودک انجام دهد تا مشخص شود رشد و نمو کودک به طور عادی پیش می‌رود یا خیر.
 • سابقه پزشکی خانوادگی: با توجه به این واقعیت که هر مسئله سلامتی احتمالی کودک می‌تواند دلیل اصلی ژنتیکی یا وراثتی داشته باشد، ممکن است پزشک شما نیز بخواهد از سابقه پزشکی خانواده مطلع شود.
 • والدین می‌توانند سوال بپرسند: والدین می‌توانند در این معاینات در مورد نگرانی‌های خود سوال کنند و شک و تردید خود را در مورد رشد کودک خود برطرف کنند.
 • واکسیناسیون: معاینات منظم نوزادان برای کمک به والدین در جهت ادامه مسیر واکسیناسیون‌های معمول کودک، بسیار مهم است.
 • پیگیری مشکلات: معاینات نوزاد به شما این امکان را می‌دهد تا هرگونه عارضه از معاینه قبلی را پیگیری کند.

چکاپ دوره‌ای نوزادان در 4 ماهگی 


چک آپ دوره‌ای نوزادان در 4 ماهگی

آن‌ چه در چکاپ دوره‌ای نوزدان در 4 ماهگی اتفاق خواهد افتاد، شامل معاینه فیزیکی، نقاط عطف رشد و واکسیناسیون است. غلت زدن، دست یافتن به اشیا، چنگ زدن و لبخند زدن در 4 ماهگی نوزاد دیده می‌شود که در این دوره رشد نوزاد خیلی سریع اتفاق می‌افتد و سخت است که بتوانید تمامی این تغییرات را تشخیص دهید! پزشک کودک شما می‌خواهد در معاینه این ماه هر مهارت جدید قابل توجهی را یادآوری کند، که شامل دور دیگری از واکسن‌ها نیز خواهد بود. در این ‌جا توضیحاتی است که شما می‌توانید انتظار داشته باشید.

معاینه فیزیکی 

زمان بررسی است و این بدان معنی است که باید رشد کودک کوچک خود را بررسی کنید. پزشک کودک شما روند کلی اندازه‌گیری طول، وزن و دور سر کودک را بررسی می‌کند. آیا طول و وزن کودک شما با سرعت مناسب افزایش می‌یابد؟ آیا او خوشحال، فعال و هوشیار است؟ آیا رشد او هدف‌مند است؟

اگر پاسخ این سوال‌ها مثبت است، پس آیا کودک در ویزیت 4 ماهگی خود در رشد 10 یا 90 درصدی است، مهم نیست … فقط اندازه مناسب اوست!

پزشک هم‌چنین چشمان کودک، شنوایی و سلامت کلی کودک را بررسی می‌کند. متخصص اطفال توصیه می‌کند مادران در معاینه 4 ماهگی از نظر افسردگی پس از زایمان تحت غربال‌گری قرار بگیرند، بنابراین اگر در مورد روحیه شریک زندگی خود سوالی دارید، از آن‌ها سوال کنید.

نقاط عطف رشد

کودک کوچک شما در هنگام خواب بیش‌ترین رشد خود را دارد اگرچه ممکن است از خود بپرسید چه زمانی توانایی خوابیدن در شب را پیدا می‌کند! بعضی از بچه‌ها (اما مطمئناً نه همه آن‌ها) شب‌ها و در حدود 12 هفتگی برای مدت طولانی‌تر شروع به خوابیدن می‌کنند و حتی بعضی از آن‌ها شب‌ها می‌خوابند.

پزشک می‌خواهد همه چیز را در مورد الگوی خواب نوزاد شما، از جمله چرت زدن و خواب شبانه بداند، بنابراین یادداشت‌های مهم خود را نگه دارید. پزشک کودک شما هم‌چنین می‌خواهد بفهمد آیا کودک شما این نشانه‌ها را دارد…

 • سینه‌خیز رفتن کودک – بالا بردن سر و احتمالاً سینه هنگامی که روی شکم هستند.
 • غلتیدن از شکم به پشت. برخی از نوزادان شروع به غلتیدن می‌کنند، در حالی که دیگران ممکن است این کار را نکنند.
 • سر او را در حالی که در آغوش دارید یا حتی در حالت ایستاده‌اید درست نگه دارید.
 • توجه به اشیاء کوچک و تلاش برای دست‌یابی به همه چیزهایی که می‌بیند.
 • مشاهده حرکت یک جسم در قوس 180 درجه، از یک طرف به آن طرف.
 • در آمیختن هوای نفس گیر با برخی از صامت‌ها و صداهای شیرین دیگر (با خنده و غرزدن!).

به یاد داشته باشید، هر نوزادی یک جور است و هنگامی که صحبت از رشد می‌شود، طیف وسیعی از موارد طبیعی وجود دارد. هنوز هم، اگر در مورد نقاط عطف کوچولوی خود نگرانی دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. هم‌چنین می‌توانید از او در مورد راه‌هایی برای پیشرفت و رشد کودک خود یا تقویت آن سوال کنید.

آزمایش هماتوکریت

پزشک شما ممکن است در این ماه آزمایش هماتوکریت یا هموگلوبین انجام دهد تا میزان کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن را در کودک شما تعیین کند.

واکسن‌های 4 ماهگی 

واکسن‌های 4 ماهگی

سه واکسن برای نوزادان در چهار ماهگی توصیه می‌شود. نام‌های واکسن‌ها عبارتند از:

 • DTPa-Hib-IPV-HepB هم‌چنین (“ترکیبی” یا “شش ظرفیتی” نامیده می‌شود)، که از دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هموفیلوس آنفولانزا، فلج اطفال و هپاتیت B محافظت می‌کند.
 • 13vPCV، که از پنوموکوک محافظت می کند.
 • واکسن روتاویروس که از روتاویروس محافظت می‌کند.

این موارد ممکن است به صورت چهار واکسن جداگانه باشد، یا ممکن است پزشک متخصص اطفال از واکسن‌های ترکیبی استفاده کند. در این صورت، کودک شما هم‌چنان به همان تعداد واکسن دریافت می‌کند، اما با دوز کم‌تری تزریق می‌شود. بیش‌تر پزشکان هم‌چنین دوز واکسن روتاویروس (RV) را در چهار ماهگی تجویز می‌کنند. واکسن روتاویروس مایع خوراکی است.

در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری‌ها بخوانید:

دیفتری 

دیفتری یک بیماری بسیار جدی است. این می‌تواند باعث رشد غشایی بر روی گلو کودک شود، که باعث تنگی نفس شود. شاید در مورد آن چیزی نشنیده باشید زیرا اکنون در استرالیا بسیار نادر است. از این واکسن هنوز در این‌جا استفاده می‌شود تا نوزادان و کودکان نتوانند از افرادی که به مکان‌های شایع‌تر سفر کرده‌اند، به دیفتری مبتلا شوند، از جمله تعطیلات در مناطق نزدیک در آسیا و اقیانوس آرام جنوبی.

کزاز 

کزاز را گاهی ‘قفل شدن فک’ می‌نامند. کزاز بر روی تمام عضلات بدن کودک تأثیر می‌گذارد، از جمله عضلاتی که برای تنفس استفاده می‌شود. میکروب عامل کزاز در خاک زندگی می‌کند، به این معنی که نوزادان و کودکان می‌توانند از طریق بریدگی، سوختگی، گزش یا حتی فقط یک خار از چیزی مثل میخ یا خار کزاز دریافت کنند.

سیاه سرفه 

سیاه سرفه مانند سرماخوردگی از طریق هوا به راحتی از یک شخص به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی کسی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده است سرفه یا عطسه کند، میکروب‌های سیاه سرفه از طریق هوا روی قطرات ریز شناور می‌شوند. اگر نوزادی در آن محیط‌ها نفس بکشد، می‌تواند سیاه سرفه نیز بگیرد. سیاه سرفه مجاری تنفسی را تحریک می‌کند، که باعث ایجاد سرفه‌های طولانی می‌شود که بسیار شدید است. نوزادان کوچک می‌توانند از سیاه سرفه بمیرند.

هموفیلوس آنفولانزا 

هموفیلوس آنفولانزا باعث انواع بیماری‌های جدی از جمله تورم در اطراف مغز (مننژیت)، مسمومیت خون (سپسیس)، تورم در گلو و عفونت‌های ریوی (ذات الریه) می‌شود. نوزادان می‌توانند در اثر بیماری‌های ناشی از هموفیلوس آنفولانزا بمیرند. کسانی که زنده می‌مانند اغلب دچار آسیب مغزی می‌شوند. هموفیلوس آنفولانزا مانند سرماخوردگی از طریق هوا به فرد دیگر منتقل می‌شود.

فلج اطفال 

فلج اطفال باعث فلج عضلات در اندام‌ها می‌شود و هم‌چنین می‌تواند قلب و عضلات کنترل کننده تنفس را تحت تأثیر قرار دهد. میکروب‌های فلج اطفال از طریق تماس پخش می‌شوند، این بدان معناست که نوزادان می‌توانند به فلج اطفال مبتلا شوند، وقتی چیزهایی مانند دست یا اسباب بازی را در دهان خود بگذارند، پس از آن ‌که فرد مبتلا به فلج اطفال به آن‌ها دست زد. فرد مبتلا به فلج اطفال می‌تواند بیماری را منتقل کند حتی قبل از این ‌که بفهمد بیمار است.

هپاتیت B 

هپاتیت B یک عفونت کبدی است. نوزادان معمولاً هنگام ابتلا به هپاتیت B احساس مریضی نمی‌کنند، اما ممکن است بعداً در زندگی باعث بیماری‌های جدی کبدی، از جمله سرطان کبد شود. از طریق زخم‌ها یا زخم‌های باز از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. این ممکن است در خانه‌ها یا حتی مراکز نگهداری از کودکان اتفاق بیفتد. افراد آلوده به هپاتیت B می‌توانند بدون حتی اطلاع از ابتلا به این بیماری، این بیماری را منتقل کنند.

پنوموکوک 

بیماری پنوموکوک توسط میکروب‌ها (باکتری‌ها) ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث تورم در اطراف مغز (مننژیت)، عفونت در ریه‌ها (ذات الریه)، عفونت گوش شود که می‌تواند به شنوایی نوزاد آسیب برساند و سایر بیماری‌های جدی. نوزادان و کودکان می‌توانند درست مانند سرماخوردگی آن را از یک‌ دیگر واگیر کنند.

روتاویروس 

ویروس روتاویر باعث اسهال و استفراغ (ورم معده و روده) می‌شود که می‌تواند نوزادان را آن‌قدر بیمار کند که برای معالجه به بیمارستان مراجعه کنند. نوزادان و کودکان هنگامی که اشیای آلوده مانند دست یا اسباب بازی را به دهان خود می‌اندازند، روتاویروس می‌گیرند. فرد مبتلا به روتاویروس می‌تواند حتی قبل از این‌که بیمار بداند بیماری را منتقل کند.

چه عوارض جانبی را می‌توان پس از واکسن 4 ماهگی انتظار داشت؟


ممکن است پوست کودک شما در محل تزریق قرمز، متورم یا زخم شود. این ممکن است چند روز طول بکشد، اما محل تزریق واکسن DTaP ممکن است به مدت یک هفته دردناک باشد. تب یکی دیگر از عوارض شایع واکسن‌های 4 ماهگی است. این معمولاً ظرف یک روز از زمان دریافت واکسن شروع می‌شود و می‌تواند برای یک یا دو روز ادامه داشته باشد.

چگونه می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد؟ 


یک حمام گرم یا یک پارچه مرطوب در محل ممکن است به تسکین محل تزریق کمک کند. یک دوز استامینوفن بعد از واکسیناسیون نیز می‌تواند کمک کند، اما برای حداکثر اثر بخشی واکسن، این مقدار دارو را تا پایان واکسن زدن ندهید.

چه زمانی باید نگران واکنش باشید؟ 


برای تب‌های بالاتر از 104 درجه، علائم واکنش آلرژیک، گریه‌هایی که بیش از سه ساعت طول می‌کشد، تشنج یا از دست دادن هوشیاری، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

با پایان یافتن واکسن 4 ماهگی نوزاد، شما در کمک به کودک خود از طریق واکسن مهارت خواهید داشت. این خوب است زیرا مرحله بعدی در چکاپ 6 ماهگی است فقط هشت هفته کوتاه مانده!

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره