دکتر نسرین دوامی » دسته‌بندی نشده » شناخت بهترین متخصص اطفال و کودکان
مدت زمان مطالعه
۱۶ دقیقه

شناخت بهترین متخصص اطفال و کودکان

آیا شما اطلاعات کافی درباره بهترین متخصص اطفال دارید؟ بهترین متخصص اطفال کسی است که درباره نوزادان، کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان آموزش های تخصصی و ویژه ای را دیده است و می تواند اقدامات درمانی را برای معالجه بیماری های خاصی انجام دهد. بهترین متخصص اطفال کسی است که بتواند نیازهای کودکان را در هنگام بزرگ شدن و  تغییرات جسمی و رفتاری آنها را تشخیص دهد.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با ویژگی های بهترین متخصص اطفال آشنا سازیم.

آنچه که باید بدانید:

مراقبت از کودکان،  قبل از بارداری شروع می شود. متخصص اطفال می تواند در حفظ سلامتی کودک در دوران مختلف زندگی او کمک کند. در هنگام بزرگ شدن، کودکان دچار تغییرات از نظر جسمی و روحی می شوند. بهترین متخصص اطفال این حقیقت را درک می کند و با کودک، با توجه به سن او رفتار می کند و نیازش را برطرف می کند. در برخی اوقات کودکان و نوجوانان نیازهای درمانی ویژه ای دارند که ممکن است پزشک بزرگسالان نتواند متوجه آن نیازها باشد. اکثر متخصصین اطفال، کار پزشکان مراقبت های اولیه را نیز انجام می دهند. این پزشکان معاینات سلامتی کودکان را به طور منظم انجام می دهند. واکسیناسیون اطفال را به موقع انجام داده و مراقبت های بهداشتی را به بهترین نحو انجام می دهند. در زمینه روحی و روانی با والدین کودک مشورت و پیشنهادهایی ارائه می دهد.

گیف

تخصص بهترین متخصص اطفال

 متخصص اطفال مراقبت های جسمی، عاطفی و روحی به بیماران خود ارائه می دهد. متخصص اطفال به سلامت نوزادان، خردسالان و نوجوانان کمک می کنند. متخصص اطفال آزمایشات مورد نیاز برای بررسی سلامتی و وضعیت پزشکی بیمار تجویز می کند و همچنین برای درمان و معالجه بیماری ها، آسیب ها و اختلالات، داروهایی تجویز می کند. این متخصصین جهت درمان آسیب های جزئی، مشکلات فیزیولوژیکی، اختلالات روانی، مشکلات تکاملی و مشکلات حاد و مزمن  فعالیت می کنند.

دکتر خوب اطفال

فعالیت های بهترین متخصص اطفال

 1. معاینه فیزیکی کودک
 2. واکسیناسیون (تزریق واکسن ذات الریه، واکسن آبله مرغان و ….)
 3. درمان آسیب ها مانند دررفتگی ها و یا شکستگی ها
 4. بررسی وضعیت روحی و روانی کودک
 5. تجویز داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و مسکن ها
 6. تشخیص بیماری های مختلف اطفال
 7. ارجاع بیمار در صورت نیاز به متخصص اطفال دیگر که در زمینه بیماری کودک اطلاعات و تخصص دارد.

شایع ترین مشکلات کودکان

شایع ترین بیماری های اطفال شامل موارد زیر می شود:

 1. انسفالوپاتی نوزادان: این سندروم موجب مختل شدن عملکرد عصبی نوزادان می شود. این سندرم موجب بروز مشکلات تنفسی، علائم افسردگی و ایجاد تشنج  پنهانی در کودکان می شود.
 2. وجود تومورهای مغزی در کودکان
 3. منشاء جنینی یک بیماری در بزرگسالی
 4. بیماری های قلبی و عروقی کودکان
 5. کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱
 6. اختلالات اوتیسم
 7. عفونت های باکتریایی کودکان
 8. رژیم غذایی کودکان و بیماری سلیاک
 9. سیگار کشیدن نوجوانان

۱۰-قرار گرفتن کودکان در برابر مواد شیمیایی زیست محیطی

بیماری اطفال

بهترین متخصص اطفال با زمینه های تخصصی متفاوت

بهترین متخصص اطفال باید در زمینه های مختلفی تخصص داشته باشد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شود:

 • متخصص طب نوجوانان: این متخصص، تمرکز ویژه ای برای مراقبت از نوجوانان در رده سنی ۱۱ تا ۲۱ سال  دارد.
 • متخصصین اطفال مراقبت های ویژه: تیم متخصصین اطفال به درمان کودکان در شرایط بحرانی و بهداشتی ناپایدار کمک می کنند. این گروه از متخصصان در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان ها فعالیت می کنند.
 • متخصص اطفال با تخصص کودک آزاری: این متخصصین آموزش های لازم، برای مواجهه با کودکانی که مورد کودک آزاری قرار گرفته اند، را کسب کرده اند. برخی کودکان در اثر غفلت والدین و ناآگاهی کودک، مورد آزار و اذیت و یا سوءاستفاده جنسی و یا روانی قرار می گیرند.

متخصص اطفال تکاملی – رفتاری: متخصصین این رشته با ارزیابی و بررسی تکامل رفتاری کودکان و نوجوانان می توانند، مشکلات تکاملی، یادگیری و رفتاری کودکان را به موقع تشخیص و درمان کنند.
متخصص انکولوژی کودکان: این گروه از متخصصین در زمینه تشخیص و درمان انواع مختلف سرطان در اطفال،  فعالیت می کنند.
متخصص قلب و عروق کودکان: متخصص اطفال بیماری های مختلف قلبی را در اطفال تشخیص می دهد و معالجه می کند.

 • متخصص نفرولوژی کودکان: متخصص اطفال برای درمان عواملی مانند عفونت های ادراری و بیماری های کلیه که بر دستگاه ادراری تاثیر می گذارند، آموزش های لازم را دیده است.
 • متخصص روماتولوژی کودکان: بهترین متخصص اطفال که برای درمان اختلالات اسکلتی کودکان و نوجوانان تبحر و مهارت لازم را دارد. این متخصص آرتریت روماتوئید کودکان و دردهای مزمن را درمان می کند.
 • متخصص ریه کودکان: این گروه از متخصصین به درمان مشکلات تنفسی مثل آپنه در خواب و بیماری های ریوی کودکان  می پردازند. این گروه از متخصصین از ایجاد واکنش های آلرژیک جلوگیری می کنند. این واکنش ها باعث ایجاد آسم، شوک آنافیلاکسی و یا راش می شود.
 • متخصصین غدد اطفال: متخصص غدد اطفال بر عملکرد دستگاه درون ریز و میزان هورمون های تولید شده، نظارت دارد و می تواند بیماریهایی مانند دیابت کودکان و اختلالات رشد کودکان را معالجه کند.
 • متخصص گوارش اطفال: این گروه از متخصصین جهت مراقبت و درمان بیماری های دستگاه گوارش کودکان فعالیت می کنند. این متخصصین با تشخیص بیماری های گوارشی مانند رفلاکس، شکم درد، سندروم روده تحریک پذیر و مشکلات سوء تغذیه، اقدام به درمان بیماری می کنند.
 • متخصص نوزاد: متخصصین نوزاد در زمینه مراقبت از نوزادان قبل از بارداری، در حین بارداری و بعد از تولد فعالیت می کنند. متخصص نوزاد،  نوزادان نارس و دیگر نوزادان بستری شده در بخش مراقبت های ویژه را معالجه می کند.
 • متخصصین مغز و اعصاب کودکان: بهترین متخصص اطفال که اختلالات عصبی کودکان را معالجه می کند. وجود اختلالات عصبی در کودکان تا سنین بزرگسالی می تواند، ادامه یابد. این گروه از متخصصان از کودکان دچار مشکل عصبی تا سنین نوجوانی مراقبت می کنند و آنها را تحت نظر می گیرند. متخصصین بیماری میگرن، تشنج و تومورها را درمان می کنند.

فایل صوتی از رضایت مراجع کننده عزیز

ویژگی های متخصص اطفال خوب

انتخاب متخصص اطفال خوب، تصمیم مهم و بسیار با اهمیتی برای مراقبت از کودک می باشد که معمولا والدین قبل از زایمان تصمیم به انتخاب یک متخصص خوب می گیرند. شما باید متخصصی را انتخاب کنید که بعدا با او احساس راحتی کنید. در طول سال اول تولد نوزاد، والدین باید حداقل ۶ بار به متخصص جهت بررسی عمومی مراجعه کنند، پس انتخاب آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین متخصص اطفال، پزشکی می باشد که شما بتوانید کاملا به او اعتماد کنید و او هم به بهترین شیوه از کودک شما مراقبت کند. متخصص اطفال خوب، دارای ویژگی هایی می باشد که حتما هنگام انتخاب متخصص، به آنها دقت کنید. توجه به این ویژگی ها، به شما در انتخاب متخصص خوب کمک می کند.

گیف

معتبر بودن مدارک تحصیلی

متخصص اطفال، در زمینه مراقبت و درمان اطفال و کودکان به تخصص می رسد و باید دوره های لازم را در مراکز آموزشی به پایان برساند. پس از اتمام دوره رزیدنتی، اکثر پزشکان از هیئت متخصصان اطفال آمریکا، مدرک خود را می گیرند. مراکز آموزشی مختلفی در کشور وجود دارد، که فقط بعضی از آنها معتبر هستند. پس هنگام انتخاب متخصص اطفال، حتما به این نکته توجه کنید. علاوه بر مدرک تحصیلی، به این نکات هم توجه کنید که آیا متخصص چقدر تجربه دارد و آیا متخصص فقط در مطب کار کرده است یا اینکه در بیمارستان هم کار کرده است. تجربه کاری متخصص و کار کردن در بخش های بیمارستان، از نکات مهم در انتخاب متخصص اطفال خوب می باشد. کار کردن در بخش های مختلف و تجربه کاری زیاد، موجب ارتقا سطح دانش و سواد متخصص می شود.

بهترین متخصص اطفال

بروز بودن متخصص اطفال

یکی دیگر از نکات مهم و قابل توجه در انتخاب متخصص اطفال، بروز بودن او و آگاهی از اطلاعات جدید پزشکی می باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های درمانی و مراقبت در حال تغییر و تحول هستند. آگاه بودن از این اطلاعات جدید، موجب مراقبت بهتر و درمان سریع تر اطفال می شوند. به عنوان مثال قبلا متخصصان به والدین توصیه می کردند که بند ناف نوزاد را پس از تعویض پوشک، با الکل شست و شو بدهند، اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، به این نتیجه رسیدند که انجام این کار، باعث تاخیر فرایند خوب شدن زخم بند ناف می شود. بر اساس اطلاعات جدید پزشکی، باید اطراف بند ناف برای بهبود سریع تر، خشک و تمیز باشد و باید برای شستن از آب تمیز استفاده شود و آن ناحیه با پارچه خشک شود. لذا متخصص اطفال خوب باید بروز باشد و از راهکار های جدید درمانی آگاه باشد.

اخلاق متخصص اطفال

یکی از نکات مهم جهت انتخاب متخصص اطفال، اخلاق و نحوه ارتباط متخصص می باشد. در جلسه ی اول درمانی، به نحوه ارتباط متخصص با کودک و اخلاق او توجه کنید. خوشبختانه اکثر متخصصان نحوه ارتباط موثر با کودکان را می دانند. خوش اخلاق بودن متخصص باعث ایجاد ارتباط بهتر و موثرتر می شود و شما می توانید به آنها اعتماد کنید و وظیفه ی مهم مراقبت از کودک را به آنها بسپارید. در اولین جلسه درمانی، می توانید به این نکته توجه کنید و از انتخاب خود مطمئن شوید.

مطب متخصص اطفال

محیط مناسب اطفال

بعضی از کودکان در سال های اولیه زندگی خود دچار تجربه های ناخوشایند از بیمارستان و مطب می شوند. ممکن است در آینده آنها از مطب ها و مراکز درمانی، دچار وحشت شوند. فضای مطب برای بزرگسالان، یک فضای تخصصی و عملکردی می باشد، در حالی که برای کودکان مجموعه ای از رنگ ها و شکل ها می باشد. در نتیجه فضای مطب باید یک فضای جذاب، خوشایند و دوست داشتنی برای کودکان باشد. کودکان باید از فضای مطب دچار وحشت و ترس نشوند، بلکه از آنجا آرامش بگیرند و یک فضای سرگرم کننده باشد.

استفاده از تکنیک های ارتباطی

باید متخصص اطفال، تکنیک هایی در رابطه با آرام کردن کودک، تسکین کودک و حواس پرتی کودک و… بلد باشد. بعضی از کودکان در مطب ها بی قراری می کنند و اجازه نمی دهند، متخصص آنها را به خوبی معاینه کند. در این موارد متخصص اطفال باید تکنیک های مختلفی جهت آرام کردن و حواس پرتی کودک بلد باشد و بتواند در نهایت آرامش آنها را به خوبی معاینه کند.

متخصص اطفال خوب

روش پاسخگویی مناسب

یک متخصص اطفال خوب باید بتواند به صورت فعال به کل حرف های شما گوش کند و کل نگرانی و ترس های شما را درک کند. گوش دادن فعال مهمترین ویژگی یک متخصص خوب می باشد. درصد زیادی از تشخیص های پزشکی مربوط به حرف های شما می باشد. در نتیجه متخصص باید زمان کافی و مناسبی را به نگرانی های شما اختصاص دهد. پیدا کردن پزشکی که در زمینه مراقبت، بتواند به خواسته های شما پاسخ دهد، بسیار پر اهمیت می باشد. پس حتما به این نکته هم هنگام انتخاب متخصص اطفال دقت کنید.

انجام تحقیقات

برای انتخاب بهترین متخصص اطفال، باید تحقیقات را شروع کنید. شما می توانید لیستی از پزشکان خوب را از طریق پرس و جو با اطرافیان خود پیدا کنید. حتی می توانید در صورت داشتن هر نوع سوالی از مراجعین تحت نظر متخصص ها سوال کنید. موقعی که لیست را جمع آوری کردید، می توانید جهت بازدید به مطب های آنها مراجعه کنید. حتی بعضی از متخصصان جلساتی رایگان جهت آشنایی ارائه می دهند. متخصص اطفال مشاور و شریک شما در امر مراقبت از کودک می باشد، لذا اهمیت ویژه ای دارد. جهت انتخاب بهترین متخصص اطفال، حتما به این نکات توجه کنید. والدین گرامی می توانید با همراهی ما، به بهترین متخصص اطفال در اصفهان دست یابید.

مهم ترین خدمات بهترین متخصص اطفال

آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا در کودکان به دو نوع آ و ب تقسیم می شود. این دو نوع رایج ویروس‌ها هستند که تقریباً هر ساله در طول زمستان منجر به بیماری‌های زیادی می‌شوند. این ویروس‌ها بسیار مسری هستند و می‌توانند خیلی سریع از یک شخص به شخص دیگر منتقل شوند. علائم آنفولانزا در کودکان پس از ۲۴ ساعت از ابتلا به عفونت ظاهر می‌شود. مسری‌ترین زمان قبل از این ۲۴ ساعت است و حتی در حالی که علائم کاملاً وجود دارد خطر انتقال ویروس تقریباً پس از ۷ روز از آلودگی متوقف می‌شود کودکان بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت‌ها هستند زیرا اغلب تمایل دارند دهان، چشم و بینی خود را لمس کنند.

آنفولانزا

سرماخوردگی

سرماخوردگی یک دوره‌ی مشخص دارد. این زمان بین ۴ تا ۱۰ روز طول می‌کشد و پس از آن سرماخوردگی از بین می‌رود. بهترین کار این است که با علائم کنار بیایید. این علائم نشان می‌دهد که بدن در حال مبارزه با ویروس سرماخوردگی است. با اینکه تحمل سرماخوردگی کودک راحت نیست ، ولی باید آن را تحمل کنید تا دوره‌اش به پایان برسد . اگرچه راهی برای از بین بردن علائم ناشی از سرماخوردگی نیست، ولی راه‌هایی برای کم کردن تأثیر آنها وجود دارد. درمان‌های طبیعی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم، باعث راحتی بیشتر کودک می‌شود و تحمل دوره‌ی سرماخوردگی را برای او آسان‌تر می‌کند.

آبله مرغان

آبله مرغان یک بیماری بسیار مسری محسوب می‌شود. ویروس این بیماری از طریق هوا از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. برای بزرگسالان و نوجوانان مبتلا به آبله مرغان نیز از داروهای ضد ویروس استفاده می‌شود؛ چرا که این افراد نیز در معرض بروز عوارض قرار دارند. البته مصرف این نوع داروها برای کودکان سالم بالای ۱ ماه و زیر ۱۲ سال که مبتلا به آبله مرغان هستند توصیه نمی‌شود.

آبله مرغان

زردی

حدود شش نوزاد از هر ده نوزاد دارای عارضه زردی می باشند. این بیماری بیشتر در بین نوزادان نارس دیده می شود. این روند طبیعی منجر به زردی فیزیولوژیکی می گردد. توجه به این نکته مهم بوده که هیچ یک از دلایل نادر زردی را که نیاز به درمان های خاص دارند نادیده نگیرید. آترزی صفراوی یکی از موارد مهم می‌باشد.

اسهال

اگر فرزندتان دچار اسهال است و نگران‌ هستید که مبادا اسهال علت جدی دیگری داشته باشد، بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید. متخصص اطفال وضعیت کودک را ارزیابی می‌کند و درمان مناسب را پس از تعیین علت اصلی اسهال در کودکان توصیه می‌کند. دادن محلول الکترولیت به کودک مهم‌ترین اقدامی است که باید انجام دهید تا آب بدن کودک کم نشود.

اسهال

تب

تب ممکن است در اثر مبارزه با عفونت بروز پیدا کرده باشد. در بیشتر موارد کودکی که به تب مبتلا شده است می تواند در خانه درمان شود با این وجود برای پیشگیری از هرگونه مشکل احتمالی بهتر است والدین به بهترین متخصص اطفال جهت درمان مراجعه کنند.

متخصص اطفال

سوالات متداول شما از بهترین متخصص اطفال

کودکان و اطفال از شرایط بسیار حساسی برخوردار هستند. بروز بعضی از بیماری ها برای آنان، بسیار خطرناک می باشد و در صورت ابتلا به هر نوع بیماری، باید سریع به متخصص اطفال مراجعه کنند. به این نکته دقت کنید، که به متخصص اطفالی مراجعه کنید که تجربه بسیار بالایی دارد و در این زمینه متخصص می باشد. متخصص اطفال خوب، به همه ی نکات تندرستی کودک توجه می کند و تمام جوانب رشد و پرورش کودک را مورد بررسی قرار می دهد. ما را همراهی کنید تا شما را با بهترین متخصص اطفال در اصفهان آشنا کنیم.

دکتر دوامی

دکتر نسرین السادات دوامی

متخصص کودکان و نوزادان ایشان درسال ۱۳۶۳ با رتبه ۶۲ کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدند و درسال ۱۳۶۹ پزشکی عمومی را به پایان رساندند و در سال ۱۳۷۷ موفق به کسب رتبه بورد تخصصی کودکان از دانشگاه اصفهان گردید. ایشان پس از فارغ التحصیلی تا کنون در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان امیرالمونین و درمانگاه نواب صفوی و همچنین مطب شخصی مشغول به مداوای کودکان بیمار می باشند.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

اختلال تیروئید در نوزادان

اختلالات تیروئید در کودکان

کم کاری تیروئید در کودکان هنگامی که غده تیروئید کمتر از مقدار نرمال هورمون تیروئید را تولید کند کودک دچار کم کاری تیروئید می شود.

111 پاسخ

 1. خانم دکتر برای تزریق واکسن کرونا به کودکان، توصیه ای دارید؟ چه واکسنی بزنیم بهتره؟ تو چه رده‌ی سنی؟

 2. پسرم ۳ سالشه خیلی پرخوره و واسه چیپس و پفک گریه می کنه هر کاری میکنم این عادت بد غذایی رو ازش بگیرم نمیتونم چیکار باید کنم ؟

 3. بچه ما دچار اسهال شدید شده بود چند روز و هرکاری میکردیم خوب نمیشد که خداروشکر با دستای توانمند شما آشنا شدیم و کارمون انجام شد.خواستم همینجا ازتون تشکر کنم خانم دکتر ممنونم

 4. بچه ای که تو خونه آروم هست ولی تا وارد جمعی میشه شروع به اذیت و حرف گوش ندادن میده بیشفعال هست میشه درباره بیشفعالی هم مقاله بزارید ممنون

 5. شما تایید میدین بچه ای که خیلییییییی شیطونه بره پیش روانپزشک؟‌قرصای تجویزی روی رشد ذهنی و جسمی بچه تاثیر بدی ندارن؟

 6. اگر خانواده ای به علت زندگی در مناطق محروم نتونسته باشن واکسن نوزادشون رو به موقع بزنن باید چیکار کنن؟

 7. خانم دکتر بسیار مقاله مفید و پر محتوای است و بسیار ارزشمند یه سوال دارم میخواستم بدونم که از کجا بفهمیم که فرزندمان دچاره بیش فعالی ه

 8. دکتر خواهر زاده من چند روز یکبار بدون دلیل استفراغ میکنه و ازمایش هم داد سالمه دلیلش چی میتونه باشه؟

 9. دخترم ۳ سالشه و اصلاااا غذا نمیخوره…فقط میوه و میان وعده های کوچیک میخوره..۱ ماهه اینجوری شده نمیدونم باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 10. اگر بچه مشکل مجاری ادراری داشته باشه ایا بهتره که بریم پیش یه متخصص اورولوژی یا نه متخصص اطفال بهتره؟

 11. سلام خانم دکتر دختر من ۳ سالشه و علاقه شدیدی به خوردن چیپس و پفک داره یه مدته که اصلا براش نمی خرم ولی مدام گریه می کنه و بهانه میاره که براش بگیرم باید چیکار کنم که از سرش بیفته؟

 12. خانم دکتر میشه لطفا راجع به قد و وزن مناسب هر سن کودکان هم برامون صحبت بفرمایین؟
  چون هرجایی یه چیزی میگن و آدمو سردرگم میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *