دستگاه فتوتراپی برای رفع زردی در نوزادان استفاده می‌شود. جهت رفع زردی نوزاد مبتلا در زیر مجموعه خاصی از لامپ‌ها قرار داده می‌شود که گاهی اوقات تحت عنوان لامپ بیلی نیز شناخته می‌شوند. بسیاری از نوزادان تازه متولد شده یا دارای سن پایین دچار زردی می‌شوند. زردی پوست و چشم‌ها ناشی از تجمع بیلی‌روبین است که محصول جانبی تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز می‌باشد. کبد وظیفه پردازش بیلی‌روبین را بر عهده دارد اما اغلب مدتی طول می‌کشد تا کبد نوزاد بعد از تولد این کار را به طور مؤثری شروع کند. هیپر بیلی‌روبینمی یا بیلی‌روبین اضافی در بدن در صورت عدم درمان می‌تواند برای نوزاد خطرناک باشد. دستگاه زردی نوزاد رایج‌ترین روش درمانی محسوب می‌شود و بسیار ساده، ایمن و مؤثر است.

زردی خفیف نوزادان بدون نیاز به درمان خاصی معمولاً با بالغ شدن کبد نوزاد به خودی خود از بین می‌رود. زردی شدیدتر در صورت عدم درمان می‌تواند مشکلات جدی‌تری از جمله آسیب مغزی و مرگ ناشی از وضعیتی به نام کرن‌ایکتروس را ایجاد کند. کرن‌ایکتروس نوعی اختلال مغزی پایا ناشی از رسوب بیلی‌روبین است. به همین دلیل، اکثر موارد زردی متوسط یا شدید با فتوتراپی درمان می‌شوند تا از بدتر شدن وضعیت جلوگیری شود.

درمان زردی می‌تواند در خانه انجام شود. اگر زردی شدید باشد ممکن است نوزاد به درمان در بیمارستان نیاز داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان زردی نوزاد و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر نسرین السادات دوامی متخصص نوزادان و کودکان، با شماره تلفن‌های 0313350189 تماس حاصل فرمایید و یا جهت مشاوره آنلاین به شماره 09058353634 پیام دهید.

عملکرد دستگاه زردی نوزاد (دستگاه فتوتراپی)


امواج نوری که در فتوتراپی برای زردی استفاده می‌شوند بیلی‌روبین را تجزیه می‌کنند. بدن نوزاد می‌تواند مواد حاصل از تجزیه را دفع و از تجمع آن در سطوح خطرناک جلوگیری نماید. دستگاه زردی نوزادی معمولاً برای بزرگسالان استفاده نمی‌شود زیرا درمانی موقتی محسوب می‌شود و علاوه بر آن زردی بزرگسالان تقریباً همیشه ناشی از علت زمینه‌ای است.

برای اخذ نتایج بهتر و مؤثر باید از طیف طول موج خاصی استفاده کرد. لامپ‌های آبی و سبز در کاهش سطح بیلی‌روبین که مسئول بروز زردی در نوزادان است، بسیار کارآمد هستند.

حین درمان زردی با دستگاه فتوتراپی نوزاد نیاز به آزمایش‌های متعدد خون دارد تا پزشک قادر به ارزیابی سطح بیلی‌روبین خون حین درمان باشد. هنگامی که سطح بیلی‌روبین به اندازه کافی پایین آمد، درمان متوقف خواهد شد و نوزاد نباید در آینده با زردی مشکلی داشته باشد. در صورت عدم موفقیت فتوتراپی یا بالا بودن سطح بیلی‌روبین به نحوی خطرناک، ممکن است نوزاد نیاز به تعویض خون داشته باشد.

انواع درمان زردی نوزاد


در واقع دو نوع درمان زردی تحت عنوان معمولی و فیبروپتیک وجود دارند. در طی درمان معمولی، نوزاد را زیر یک لامپ قرار می‌دهند. این لامپ می‌تواند فلورسنت یا هالوژن باشد. چشم نوزاد نیز حین درمان پوشانده می‌شود. در روش فیبروپتیک، نوزاد روی پتویی گذاشته می‌شود که دارای کابل‌های فیبروپتیک است. سپس نور از طریق کابل‌ها به کودک منتقل می‌شود.

 

درمان با دستگاه فتوتراپی

 

هدف از هر دو روش فوق قرار دادن کودک در معرض منبع نور است. شایع‌ترین روش درمان زردی نوع معمولی است.

طی این دوره، درمان به مدت 30 دقیقه هر 3 تا 4 ساعت متوقف می‌شود. طی این 30 دقیقه کودک می‌تواند تغذیه و تمیز و توسط مادر در آغوش گرفته شود. همچنین، در این دوره دمای بدن نوزاد و میزان آب بدن جهت جلوگیری از بروز کم‌آبی بدن به دقت کنترل می‌شود.

با کاهش سطح بیلی‌روبین پزشک پیشرفت درمان را تحت نظر خواهد گرفت. کودک هر 6 تا 12 ساعت یکبار معاینه می‌شود. هنگامی که بیلی‌روبین به سطح ایمن رسید، درمان زردی متوقف می‌شود. درمان زردی یک یا دو روز طول می‌کشد.

تمام آنچه در بالا ذکر شد خلاصه‌ای از نحوه درمان با دستگاه زردی نوزاد است. استفاده از دستگاه فتوتراپی در واقع روشی مؤثر برای درمان زردی محسوب می‌شود. اگر در حال بررسی روش‌های درمانی برای فرزند خود هستید، می‌توانید از دستگاه فتوتراپی برای رفع زردی استفاده کنید.

طول دوره درمانی مورد نیاز برای نوزادان مبتلا به زردی


پیش‌بینی طول دوره درمان برای رفع زردی در نوزاد کار آسانی نیست. در بیشتر موارد درمان زردی 1 تا 3 روز طول می‌کشد. با این حال، برخی نوزادان حتی برای یک هفته یا بیشتر به درمان با دستگاه زردی نیاز دارند. طول دوره درمان در نوزادان مبتلا به زردی همولیتیک یا G6PD بیشتر است.

 

دوره درمانی با دستگاه فتوتراپی

 

 هدف از درمان زردی با دستگاه فتوتراپی جلوگیری از افزایش سریع بیلی‌روبین و کاهش غلظت بیلی‌روبین در سطوح خطرناک است. در بیشتر موارد و پس از چند روز، بدن نوزاد تازه متولد شده می‌تواند به صورت خود به خود زردی را برطرف کند. اغلب درمان به صورت مرحله‌ای متوقف می‌شود. ما از فتوتراپی سه گانه به دوگانه و سپس به فتوتراپی منفرد می‌رویم.

پس از قطع درمان زردی، ممکن است حداقل به یکبار اندازه‌گیری سطح بیلی‌روبین کودک نیاز باشد. بسته به شرایط خاص، تکرار اندازه‌گیری سطوح بیلی‌روبین را می‌توان قبل از ترخیص یا به صورت سرپایی در بیمارستان انجام داد.

عوارض جانبی استفاده از دستگاه فتوتراپی در نوزادان

درمان زردی با استفاده از دستگاه عوارض جانبی کمی دارد. این عوارض به ندرت پایدار یا جدی هستند. چشمان نوزاد باید باچشم بند مخصوص پوشانده شود تا به دلیل مواجهه با نور زیاد آسیب نبیند و پوست در اثر نور لامپ دچار سوزش یا قرمزی نشود. حین درمان دمای بدن نوزاد افزایش یا کاهش می‌یابد. جهت جلوگیری از بروز کم‌آبی بدن باید میزان دریافت و دفع مایعات را کنترل کرد در صورت لزوم از مایعات داخل وریدی استفاده کرد. والدین نوزادانی که تحت درمان زردی قرار می‌گیرند ممکن است نتوانند نوزاد خود را به دفعات در آغوش بگیرند زیرا نوزاد باید به مدت طولانی زیر دستگاه قرار بگیرد. چنین روندی می‌تواند برای والدین استرس‌زا باشد.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره