زگیل به شکل یک برآمدگی یا زائده پوستی کوچک با بافتی سفت است. زگیل‌ها در اندازه‌ها، رنگ‌ها و اشکال مختلفی وجود دارند. آنها می‌توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. زگیل در کودکان، اغلب در نواحی دست و پاها ایجاد می‌شود.

همه افراد با هر سنی ممکن است زگیل بگیرند، اما معمولاً بچه‌ها بیشتر از بزرگسالان به آن مبتلا می‌شوند. بسیاری از افراد در دوران کودکی دچار زگیل می‌شوند. اگرچه برخی از بچه‌ها هم اصلاً زگیل نمی زنند. پزشکان علت بروز زگیل در کودکان را دقیقاً نمی‌دانند. (اما دستِ کم مطمئن هستند که دست زدن به قورباغه‌ها یا وزغ‌ها موجب آن نمی‌شود!)

خبر خوب این است که اکثر زگیل‌ها بی‌خطرهستند و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند. در هر حال در صورتی که داشتن زگیل شما را اذیت می‌کند، پزشک می‌تواند آن را درمان کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تشخیص و درمان سریع زگیل در کودکان و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر نسرین السادات دوامی متخصص نوزادان و کودکان، با شماره تلفن‌های 09058353634 تماس حاصل فرمایید.

چرا کودکان زگیل می‌گیرند؟


نوعی ویروس از خانواده ی ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می‌شوند. ویروس‌های HPV مانند سایر میکروب‌ها هستند. ویروس زگیل مکانهای گرم و مرطوب مانند بریدگی یا خراش‌های کوچک روی دست یا پای شما را دوست دارد. هنگامی که ویروس محل گرم و مرطوب و مناسبی روی پوست پیدا می‌کند، شروع به رشد می‌کند. زگیل‌ها می‌توانند ماهها (گاهی یکسال یا بیشتر) پیش از این که با چشم دیده شوند رشد کنند. بنابراین اگر به زگیل مبتلا شوید، ممکن است اصلاً نتوانید بفهمید که اولین بار کجا با ویروس HPV تماس پیدا کرده‌اید.

اگر شخصی که به زگیل مبتلا است یک حوله، یک شیء یا یک سطح را لمس کند وسپس شما نیز همان چیز را لمس کنید، ویروس به شما منتقل می‌شود. به همین خاطر کودکانی که عادت دارند ناخن‌های خود را بجوند، بیشتر از سایر کودکان به زگیل دچار می‌شوند. برای همین بسیار مهم است که از خاراندن و دست زدن به زگیل اجتناب کنید؛ چه این زگیل روی بدن خودتان باشد و چه فرد دیگر.

علائم و انواع زگیل‌های پوستی در کودکان چیست؟


زگیل‌ها معمولاً دردناک نیستند، مگر اینکه در قسمت پایینی پا یا کف پا باشند. زگیل‌ها دارای انواع مختلفی هستند. انواع زگیل‌ها و علائم آنها عبارتند از:

 

علائم زگیل در کودکان

 

 • زگیل‌های معمولی. این زگیل‌ها معمولاً سطح ناهمواری دارند. رنگ‌ آنها روشن و مایل به خاکستری یا مایل به زرد یا قهوه‌ای است. این زگیل‌ها ممکن است روی انگشتان، آرنج، زانو یا صورت ایجاد شوند.
 • زگیل کف پا و کف دست. این زگیل‌ها در کف پا یا کف دست رشد می‌کنند. نوعی که در کف پا رشد میکند را موزاییک نیز می‌نامند. این نوع می‌تواند برای کودک دردناک باشد.
 • زگیل‌های صاف. این زگیل‌ها چندان برآمده نیستند و به شکل زائده‌هایی کوچک و مسطح هستند. این نوع از زگیل اغلب در صورت کودکان ظاهر می‌شود.
 • زگیل‌های نخی یا رشته‌ای. این نوع زگیل شکلی بلند و باریک یا رشته‌مانند دارد. آنها معمولاً در پلک‌ها، لب‌ها، صورت یا گردن ظاهر می‌شوند.
 • زگیل‌های پریونگال یا اطراف ناخن: این زگیل‌ها به صورت زائده‌ی پوستی ضخیم در اطراف ناخن ظاهر می‌شوند. این نوع زگیل می‌تواند باعث ایجاد شکاف دردناک در پوست (فیشر) شود.

آیا ممکن است کودکان نیز دچار زگیل تناسلی شوند؟

زگیل‌های تناسلی، زائده‌هایی به رنگ پوست و اغلب بدون درد هستند که در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. در مردان، این زگیل‌ها می‌توانند روی آلت تناسلی یا اطراف مقعد ظاهر شوند. در زنان، این زگیل‌ها می‌توانند در اطراف دهانه واژن یا اطراف مقعد ایجاد شوند. زگیل تناسلی نیز مانند سایر زگیل‌ها در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این زگیل‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند. در مواردی این زگیل‌ها مسطح هستند و بنابراین به سختی دیده می‌شوند. گاهی اوقات این زگیل‌ها باعث بروز خارش و سوزش می‌شوند. آنها می‌توانند به سرعت رشد کنند.

زگیل تناسلی در نوجوانان و بزرگسالان، اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. اما بروز زگیل تناسلی در کودکان اغلب از راه‌های دیگر است از جمله:

 • قبل یا حین تولد (از طریق مادر که مبتلا به ویروس است)
 • هنگام تعویض پوشک (از طریق دست افراد مبتلا به ویروس)
 • هنگام استحمام (از حوله‌هایی که توسط فرد مبتلا به ویروس استفاده شده است)
 • با گسترش زگیل‌های خود کودک (انتقال ویروس از دستان کودک به نواحی دیگر بدن)

زگیل در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشک، کودک شما را معاینه فیزیکی می‌کند. پزشک معمولاً می‌تواند به راحتی زگیل‌ها را بر اساس ظاهر آنها تشخیص دهد. ممکن است پزشک از یک تیغ کوچک برای تراشیدن لایه ی بسیار نازکی از سطح زگیل استفاده کند. در زیر لایه‌های بالایی زگیل ممکن است نقاط سیاه وجود داشته باشد. اینها رگهای خونی کوچکی هستند که لخته شده‌اند.

پزشک کودک پس از انجام معاینات اولیه، در صورت نیاز کودک را به متخصص پوست ارجاع می‌دهد. متخصص پوست ممکن است با استفاده از تیغ یک نمونه کوچک از زگیل تهیه کند. البته این کار معمولاً انجام نمی‌شود. در صورت نیاز به انجام نمونه‌برداری، مقدار بسیار کمی از زگیل تراشیده شده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

زگیل چگونه درمان می‌شود؟


در اغلب موارد، زگیل‌ها ظرف دو سال یا کمتر، به خودی‌خود از بین می‌روند؛ اما در برخی موارد نیز زگیل‌ها از بین نمی‌روند و حتی پس از درمان، مجدداً بازمیگردند. بسته به نوع زگیل، درمان آن می‌تواند در خانه یا مطب پزشک باشد.

 

درمان زگیل در کودکان

 

روش‌های درمانی زگیل در خانه عبارتند از:

 • سالیسیلیک‌اسید (معمولاً نوع 17%). این دارو را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید. این دارو به صورت ژل، محلول یا برچسب عرضه می‌شود. سالیسیلیک‌اسید به تدریج پوست را لایه‌برداری می‌کند و سلول‌های پوستی مرده را از زگیل جدا می‌کند. استفاده از داروی سالیسیلیک قوی‌تر (30-40%) نیز در کودکان مانعی ندارد اما مورد استفاده آن تنها برای نواحی با پوست ضخیم مانند کف دست و پاشنه پا است.
 • چسب مخصوص زگیل. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چسب زگیل واقعاً تا چه حد به درمان زگیل کمک می‌کند، اما امتحان این روش در خانه آسان است.

روش‌های درمان زگیل که توسط پزشک انجام می‌شوند عبارتند از:

 • فریز کردن (که به آن کرایوتراپی نیز گفته می‌شود). در این روش از نیتروژن مایع برای انجماد زگیل استفاده می‌شود. این روش درمانی ممکن است تاحدی برای کودک ناراحت‌کننده باشد، اما می‌تواند زگیل را برای همیشه از بین ببرد. ممکن است لازم باشد کودک شما این درمان را هر 2-3 هفته یک بار تکرار کند تا زمانی که زگیل کاملاً از بین برود.
 • برداشتن زگیل. پزشک پوست کودک شما را بی حس می‌کنند و زگیل را با چاقوی مخصوص جراحی (چاقوی بسیار تیز) یا با لیزر از بین می‌برد. با این کار زگیل از بین می‌رود، اما ممکن است جای زخم آن باقی بماند.
 • پمادهای تجویز یا تزریق دارو: اگر سایر درمان‌ها مؤثر نباشند، متخصص پوست ممکن است پماد یا محلول قویتری تجویز کند یا تزریق ایمیکیمود و کانتاریدین را انجام دهد.

پیشگیری از بروز زگیل


اگر فرزند شما زگیل دارد، بهتر است به او توضیح دهید که دست زدن زگیل ممکن است باعث پخش شدن آن و تشکیل زگیل‌های بیشتر شود. این موضوع به این دلیل است که ویروس HPV می‌تواند از طریق دست زدن یه پوست دست و ناخن و سپس به قسمت‌های دیگر بدن منتقل شود. همچنین به کودک خود هشدار دهید که زبان خود را به زگیل نزند یا سعی نکند آن را با دندان جدا کند. این کار ممکن است منجر به ظاهر شدن زگیل در لب‌ها یا صورت کودک طی چند ماه بعدی شود.

مطمئن شوید که داروهای تجویز شده برای درمان زگیل کودک، دور از دسترس سایر اعضای خانه باشد تا ویروس به دیگران منتقل نشود. همچنین وسایل شخصی کودک شما مانند حوله، لیف، سنگ پا و … در محلی جدا از وسایل دیگران باشد.

زمانی که کودک شما در حمام‌های عمومی یا استخر یا اتاق پرو یا اتاق تعویض لباس می‌رود، مطمئن شوید که دمپایی یا صندل به پای خود دارد. اینها مکانهایی هستند که می‌توانند زگیل کف پا را مبتلا کنند. عوض کردن مرتب جوراب‌ها و پوشیدن جوراب تازه در هر روز نیز می‌تواند به جلوگیری از زگیل کمک کند. واکسیناسیون HPV نیز می‌تواند جوانان را در برابر زگیل تناسلی محافظت کند.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره