Search
Close this search box.
دکتر نسرین دوامی » مقالات » کهیر در کودکان و حساسیت های پوستی مشابه
۷ دقیقه
مدت زمان مطالعه

کهیر در کودکان و حساسیت های پوستی مشابه

کهیر در کودکان و حساسیت های پوستی مشابه را می شناسید؟ گاهی اوقات حساسیت پوستی یا برآمدگی‌های قرمز رنگی بدون هیچ دلیل مشخصی روی پوست کودکان ایجاد می‌شود؛ این حساسیت پوستی می‌تواند کهیر یا اورتیکاریا باشد. برآمدگی‌های قرمزرنگ روی پوست نوزادان ممکن است چند ساعت تا چند روز یا حتی یک تا دو هفته استمرار داشته باشد. این برآمدگی‌های خارش‌دار بسیار آزاردهنده‌اند و آرامش و رفاه کودک را از بین می‌برند. البته با بهره‌گیری از درمان‌های سریع کهیر می‌توان این حساسیت پوستی ناراحت کننده را به راحتی برطرف کرد. در این مطلب با بهره گیری از تجربه های دکتر نسرین دوامی بهترین متخصص اطفال اصفهان بیشتر شما را راهنمایی کنیم.

کهیر در کودکان چگونه است؟

کهیر در کودکان عمدتاً باعث خارش می‌شود، البته ممکن است با درد و سوزش نیز همراه باشد. کهیر در واقع واکنش آلرژیک بدن است که می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن، از جمله لب، گوش، زبان یا گلو ایجاد شود. کهیر می‌تواند به اندازه پاک‌کن نوک مداد، کوچک و به اندازه بشقاب غذاخوری، بزرگ باشد.

کهیر معمولاً در اثر تماس بدن کودک با عامل‌های حساسیت‌زا از قبیل غذا یا دارو، گزش حشرات، نیش زنبور یا عفونت ایجاد می‌شود. علائم کهیر و حساسیت پوستی در کودکان معمولاً خودبه‌خود و بدون انجام درمان‌های تخصصی پزشکی یا با بهره‌گیری از درمان‌های خانگی برطرف می‌شود؛ البته این اتفاق همیشه رخ نمی‌دهد و علائم گاهی اوقات مشکل‌ساز می‌شود، در این‌صورت باید مداخله پزشکی فوری برای درمان کهیر و حساسیت پوستی کودک انجام شود.

علائم کهیر در کودکان و حساسیت پوستی

تاول های بسیار کوچک یا به بزرگی بشقاب غذاخوری
ایجاد شدن به صورت خوشه‌ای
دارای مرکز کم‌رنگ
بزرگی و موقعیت حساسیت پوستی ممکن است ظرف چند ساعت تغییر کند.
همراه با خارش و سوزش
ایجاد کننده احساس درد و سوزش

آنژیوادم چیست؟

آنژیوادم عارضه‌ای است که شباهت زیادی به کهیر دارد، با این تفاوت که ورم التهابی ناشی از آنژیوادم، مانند ورم کهیر روی سطح پوست نیست، بلکه زیر سطح پوست ایجاد می‌شود. ورم آنژیوادم دور لب‌ها، چشم‌ها و گاهی اوقات ناحیه تناسلی، پاها و دست‌ها مشاهده می‌شود.
اگر آنژیوادم گلو، زبان و ریه‌ها را درگیر کرده باشد، انسداد مجاری عبور هوا تنفس را برای بیمار دشوار می‌کند و در نتیجه زندگی بیمار به خطر می‌افتد. البته این وضعیت بسیار نادر است.

دلایل کهیر در کودکان

کهیر عموماً واکنشی آلرژیک است، البته مواد ایجاد کننده حساسیت برای تمام کودکان یکسان نیست. کهیر زمانی ایجاد می‌شود که بدن کودک ماده‌ای به نام هیستامین را در واکنش به تماس با مواد حساسیت‌زای داخلی یا خارجی تولید می‌کند. در ادامه با شایع‌ترین دلایل کهیر و حساسیت پوستی در کودکان آشنا می‌شوید.

عفونت‌های باکتریایی: چند نوع عفونت باکتریایی باعث بروز علائم کهیر در بدن می‌شود.

عفونت‌های ویروسی: کهیر با عامل ویروسی معمولاً در کودکان بسیار حادتر از بزرگسالان است. عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، سرماخوردگی و ویروس‌های دستگاه گوارش گاهی اوقات باعث کهیر زدن بدن نوزادان و کودکان می‌شود.

مصرف دارو: مصرف بعضی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب، واکنش کهیر زدن را در بدن نوزادان و کودکان برمی‌انگیزد.

گزش حشرات یا نیش زنبور: نیش حشرات به راحتی ممکن است باعث بروز علائم کهیر در کودکان شود.

مواد غذایی: مواد غذایی شاخص‌ترین دلیل کهیر زدن بدن نوزادان است. خوردن یا حتی بلعیدن بعضی غذاها باعث واکنش نشان دادن بدن نوزادان می‌شود. شیر، آجیل، انواع توت، صدف و تخم‌مرغ متداول‌ترین غذاهایی است که مصرفشان باعث ایجاد حساسیت پوستی در کودکان می‌شود.

دلایل کهیر در کودکان

سیستم ایمنی ضعیف: سیستم ایمنی بدن نوزادان و خردسالان بسیار ضعیف و نابالغ است؛ به همین دلیل تماس با هر نوع غذا یا ماده‌‌ای باعث بروز حساسیت پوستی می‌شود. البته سیستم ایمنی بدن به موازات رشد کودک قوی‌تر می‌شود و آستانه تحملش در تماس با مواد جدید و مواد قدیمی ایجاد کننده حساسیت بالاتر می‌رود.

عامل‌های محیطی: تغییرات محیطی مانند تغییرات جوی از قبیل سرد یا گرم شدن محیط اطراف یا محیط کلی نیز می‌تواند باعث بروز علائم کهیر در کودکان شود.

دیگر عامل‌های حساسیت‌زا: بعضی عامل‌های خارجی مانند مواد شیمیایی، رایحه‌های خاص، آلاینده‌ها و مواد محرک مربوط به حیوانات خانگی باعث تحریک پوست کودکان و بروز علائم کهیر می‌شود.

روش های تشخیص کهیر در کودکان

تشخیص کهیر کودکان به روش های مختلف انجام می شود. شاید شما ابتدا به این فکر کنید که کهیر علائم و نشانه های مخشصی دارد و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. در صورتی که در برخی موارد این مشکل به راحتی قابل تشخیص نیست. در این بخش از مطلب می خواهیم به روش های پزشکی که به تشخیص این مشکل کمک می کند بپردازیم.

معاینه فیزیکی

پزشکان عموماً می‌توانند کهیر را با نگاه کردن به پوست کودک تشخیص بدهند. بااین‌حال پزشک پیش از اعلام تشخیص قطعی پرسش‌هایی را درباره تماس کودک با عامل‌های حساسیت‌زا، مصرف داروها، سابقه پزشکی، ابتلا به انواع بیماری‌ها و عامل‌های تنش‌زای روزمره می‌پرسد.

بررسی و تشخیص بر اساس گزارش تفصیلی

اگر کهیر مزمن باشد، والدین باید گزارشی تفصیلی را از فعالیت‌های روزانه فرزندشان، مانند غذاها یا نوشیدنی‌های مصرف شده تهیه کنند. آزمایش خون و تست آلرژی آزمایش‌های متداولی هستند که لازم است برای تأیید واکنش کهیر، به ویژه در صورت مزمن بودن کهیر انجام شوند. همچنین ممکن است پزشک دستور بدهد آزمایش‌های تشخیصی برای بررسی ابتلا به دیگر عارضه‌های ایجاد کننده کهیر، مانند هپاتیت و بیماری تیروئید نیز انجام شود.

تشخیص کهیر در کودکان بر اساس آزمایش

پزشک علت اصلی کهیر را با توجه به نتایج آزمایش‌ها تعیین می‌کند، البته ریشه‌یابی کهیر بسیار دشوار است. آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص کهیر انجام می‌شود، برای مثال پزشک یخ روی پوست کودک می‌گذارد تا واکنش پوست را به تماس با ماده بسیار سرد بررسی کند.

چه زمانی برای کهیر در کودکان به پزشک مراجعه می کنیم؟

درمان کهیر در کودکان یکی از مشکلات شایع است که پدر مادر ابتدا تلاش می کنند آن را با ساتفاده از روش های خانگی درمان کنند. در حالی که می تواند مشکلاتی ماند آثار لک روی پوستر ا به همراه داشته باشد. در صورتی که روش های خانگی مانند استحمام و استفاده از عرق کاسنی کارساز نبود، بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنید. وجود چنینبرجستگی هایی همراه با خارش می تواند برای کودک شما آزار دهنده باشد. جهت مراجعه به مطب دکتر نسرین دوامی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

کهیر در کودکان خطرناک است؟

این بیماری هیچ خطری برای کودک شما ایجاد نمی کند، تنها با ادامه پیدا کردن روی خلقیات کودک شکا تاثیر می گذارد. علت آن هم خارش بدن و افزایش کهیرها روی پوست می باشد.

کهیر در کودکان چند روز طول می کشد؟

حداکثر زمان ابتلا و درمان کهیر چیزی حدود ۷ هفته می باشد که در اکر موارد در ۶ هفته به طور کامل برطرف می شود.

شربت برای کهیر در کودکان چیست؟

شربت سیتریزین یکی از شربت هایی است که پزشکان آن را برای آلرژی تجویز می کنند. در مواردی این شربت نمی تواند برای درمان این مشکل مفید واقع شود.

کلام پایانی

کهیر در کودکان یکی از مشکلاتی است که در مناطق گرمسیر و یا فصل های حساسیت زا بیشتر دیده می شود. روش های مختلفی وجود دارد که به پزشک کمک می کند نوع آنر ا تشخیص دهد. پس از تشخیص می توان بهترین درمان را برای کودک تجویز کرد. در این مطلب هر آنچه می توانست به شما کمک کند تا شناخت بیشتری نسبت به این بیماری پیدا کیند را بیان کردیم. در صورت داشتن هر گونه سوال به انتهای این مقاله و بخش دیدگاه ها مراجعه کنید و سوال خود را با ما درمیان بگذارید.

دکتر دوامی

دکتر نسرین السادات دوامی

ایشان دوره پزشکی عمومی را در سال ۶۹ به پایان رسانده و در سال ۱۳۷۷ موفق به کسب رتبه بورد تخصصی کودکان از دانشگاه اصفهان گردید. ایشان پس از فارغ التحصیلی تا کنون در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان امیرالمونین و درمانگاه نواب صفوی و همچنین مطب شخصی مشغول به مداوای کودکان بیمار می باشند.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درباره مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک

مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک

مراقبت های بعد از واکسیناسیون کودک شامل چه مواردی می‌شود این موضوع یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر دقت کرد. در

ادرار سوختگی کودکان

ادرار سوختگی کودکان

ادرار سوختگی کودکان چه علائمی دارد؟ ادرار سوختگی کودکان، نوعی التهاب پوستی شدید بوده که به صورت نواحی قرمز رنگ و دارای جوش های ریز اندام تناسلی، باسن یا کشاله

بیماری سیاه سرفه در کودکان

بیماری سیاه سرفه چیست و چه طور درمان می‌شود؟ ممکن است این سوالات بعد از شنیدن سیاه سرفه در کودکان برای شما ایجاد شود. با ما همراه باشید تا پاسخ

درمان دررفتگی در نوزادان

درمان دررفتگی در نوزادان

درمان دررفتگی در نوزادان با مداخله زودهنگام برای حصول اطمینان از رشد مناسب استخوان‌های تشکیل دهنده مفصل ران، ضروری است. رشد نامناسب هر یک از دو بخش گوی یا حفره‌ای