دکتر نسرین دوامی » بیماری های کودکان و نوزادان » واکسن آنفولانزا برای کودکان + عوارض
مدت زمان مطالعه
۵ دقیقه

واکسن آنفولانزا برای کودکان + عوارض

با شروع فصل سرما و خشکی هوا میزان شیوع آنفولانزا در کودکان افزایش می یابد. بسیاری از والدین با در معرض ویروس قرار گرفتن کودکشان نگران شده و به فکر تزریق واکسن آنفولانزا برای کودک خود می افتند. در حقیقت یکی از واکسن های مهم برای پیشگیری از ابتلای پی در پی کودک واکسن آنفولانزا می باشد. اگر کودک شما مدام در معرض ویروس قرار می گیرد و احتمال ابتلای او به آنفولانزا قوی است لازم است این واکسن به منظور پیشگیری از ابتلای پی در پی به آنفولانزا برای کودک تزریق شود. توصیه ما به شما این است که اگر هنوز هم در تزریق این واکسن شک دارید بهتر است با بهترین متخصص اطفال مشورت کرده و به نتیجه قطعی برسید. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با تزریق واکسن آنفولانزا برای کودک ارائه دهیم.

واکسن آنفولانزا

آنفولانزا در واقع یک ویروس تنفسی بوده و هر ساله شیوع آن اتفاق می افتد. تزریق این واکسن می تواند از ۶ ماهگی تا سنین بزرگسالی صورت بگیرد. واکسن ها در پیشگیری از ابتلا به عفونت های ویروسی موثر هستند و یا در صورت ابتلا به ویروس علائم و عوارض ناشی از آن را تا حد بسیاری زیادی کم می کنند. آنفولانزا برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند حتی می تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد.

ویروس آنفولانزا سالانه تغییر می کند و می تواند چهره های جدید از خود نشان دهد بنابراین افراد در برابر این ویروس ایمن نخواهند بود. تزریق واکسن آنفولانزا برای کودک همانند بزرگسالان می تواند از ماه مهر تا آذر صورت بگیرد و کودک را در برابر شیوع این بیماری ایمن کند. تزریق واکسن آنفولانزا برای کودک به این گونه بوده است که نوزادان و کودکان با سن ۶ ماه تا ۹ سال که تاکنون این واکسن برایشان تزریق نشده است ، ۲ دوز واکسن آنفولانزا در فواصل یک ماه دریافت می کنند. کودکانی که سالهای قبل دریافت کرده اند تنها یک دوز واکسن نیاز خواهند داشت. تاثیر واکسن دو هفته بعد از تزریق شروع خواهد شد به همین دلیل بهتر است قبل از شروع فصل سرما و شیوع آنفولانزا این واکسن تزریق شود. ناگفته نماند که واکسن به صورت عضلانی بوده و در عضله تزریق می شود. در خصوص واکسن آنفولانزا برای کودک سوالات و شبهاتی وجود دارد که در بخش های بعدی مقاله مورد بررسی قرار می گیرد:

آیا لازم است همه کودکان واکسن آنفولانزا دریافت کنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورتی که فرزند شما سیستم ایمنی ضعیفی ندارد می توان با پیشگیری از ابتلا این واکسن تزریق نشود. اما در مواردی که کودک در محیط های شلوغ و آلوده زیاد قرار می گیرد و احتمال دارد سالانه به صورت متعدد دچار این ویروس شود توصیه می شود برای حفظ سلامت کودک از واکسن استفاده شود.

عوارض واکسن آنفولانزا برای کودکان

واکسن آنفولانزا برای کودک به دلیل ساختار آن ممکن است سبب بروز حساسیت ها و عوارضی شود که به شرح زیر می باشد:

  • تورم و کبودی در محل تزریق واکسن
  • درد و خارش در محل تزریق واکسن
  • داشتن علائمی مانند سرماخوردگی : آبریزش بینی ، گلو درد
  • تب خفیف

از شما والدین گرامی درخواست داریم در صورت داشتن علائم بالا از درمان های خودسرانه برای کودک خودداری کنید.

دکتر دوامی

دکتر نسرین السادات دوامی

متخصص کودکان و نوزادان ایشان درسال ۱۳۶۳ با رتبه ۶۲ کنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدند و درسال ۱۳۶۹ پزشکی عمومی را به پایان رساندند و در سال ۱۳۷۷ موفق به کسب رتبه بورد تخصصی کودکان از دانشگاه اصفهان گردید. ایشان پس از فارغ التحصیلی تا کنون در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان امیرالمونین و درمانگاه نواب صفوی و همچنین مطب شخصی مشغول به مداوای کودکان بیمار می باشند.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

علائم و نشانه های بیش فعالی در کودکان - دکتر نسرین دوامی

علائم بیش فعالی در کودکان

علائم بیش فعالی در کودکان با یکدیگر می تواند متفاوت باشد. این روزها ۸ تا ۱۰ درصد کودکان دنیا دارای بیش فعالی می باشد. نوعی

بهترین متخصص اطفال

بهترین متخصص کودکان در اصفهان

کودکان و نوزادان به دلیل ناتوانی در بیان مشکلات و بیماری هایشان در صورت داشتن علائم غیرطبیعی بیش از هر چیز نیازمند بهترین متخصص اطفال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *