متخصصان اطفال با تجربه به ارزش واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوع b پی بردند. این واکسن، تقریباً بیماری را که سالانه حدود 20،000 کودک مبتلا می‌کند از بین می‌برد. سه تا چهار دوز این واکسن برای همه کودکان توصیه می‌شود.

هموفیلوس آنفولانزا نوع b نوعی باکتری است که غشای مغز را آلوده کرده و باعث ایجاد مننژیت می‌شود. مننژیت توسط چندین باکتری مختلف ایجاد می‌شود. با این‌حال، قبل از واکسن هموفیلوس آنفولانزا، شایع‌ترین علت مننژیت هموفیلوس آنفولانزا بود. کودکان مبتلا به مننژیت اغلب تب، گرفتگی گردن و خواب آلودگی دارند. علائم می‌تواند پیشرفت کند و شامل کما و مرگ باشد. برخی از کودکان از این بیماری بهبود می‌یابند اما برای همیشه فلج، ناشنوا، نابینا یا کم توان ذهنی می‌مانند. هموفیلوس آنفولانزا هم‌چنین می‌تواند باعث عفونت جریان خون (سپسیس)، ذات‌الریه، سلولیت، آرتروز و اپی گلوتیت شود. شاید هیچ بیماری ترسناک‌تر از این بیماری آخر نباشد. اپی گلوت، بافتی است که در بالای لوله نای قرار دارد، از ورود غذا هنگام بلع به لوله نای جلوگیری می‌کند. وقتی اپی گلوت آلوده شود، باعث انسداد لوله نای می‌شود و باعث خفگی و گاهی مرگ می‌شود.

آیا هموفیلوس آنفولانزا واگیردار است؟ 


هموفیلوس آنفولانزا نوعی باکتری است که به طور معمول در پوشش سطح بینی و پشت گلو دیده می‌شود. از آن‌جا که بیش‌تر بزرگ‌سالان نسبت به هموفیلوس آنفولانزا ایمنی دارند، مادر قبل از تولد نوزاد، آنتی بادی را از خون خود به خون نوزاد تازه متولد شده مننتقل می‌کند. آنتی بادی‌هایی که کودک قبل از تولد می‌گیرد معمولاً چند ماه دوام دارد. با این حال، پس از آن زمان، کودک محافظت نمی‌شود. بیشتر کودکانی که برای اولین بار با هموفیلوس آنفولانزا مبتلا می‌شوند مشکلی ندارند. اما قبل از واکسن هموفیلوس آنفولانزا، هر ساله حدود 20،000 کودک مبتلا به هموفیلوس آنفولانزا به عفونت‌های جدی و گاه کشنده مبتلا می‌شوند.

چه افرادی نیاز به واکسن هموفیلوس آنفولانزا دارند؟ 


چه افرادی نیاز به واکسن هموفیلوس آنفولانزا دارند؟

همه نوزادان و کودکان به عنوان بخشی از برنامه واکسن معمول خود به واکسن هموفیلوس آنفولانزا نیاز دارند. بسته به این‌ که کدام مارک واکسن هموفیلوس آنفولانزا را دریافت می‌کنند، به 3 یا 4 دوز نیاز دارند.

برنامه واکسیناسیون معمول را برای موارد زیر مشاهده کنید:

نوزاد 

کودکان در سنین زیر به دوز واکسن نیاز دارند:

 • 2 ماهگی برای دوز اول
 • 4 ماهگی برای دوز دوم
 • 6 ماهگی برای دوز سوم (اگر 4 دوز دریافت می‌کنند)
 • 12 تا 15 ماهگی برای تقویت کننده (دوز اضافی)

کودکان 2 تا 18 ماهه نیز می‌توانند واکسن ترکیبی بزنند که از بیماری هموفیلوس آنفولانزا، کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و فلج اطفال محافظت می‌کند. این واکسن (DTaP-IPV) هموفیلوس آنفولانزا نامیده می‌شود. پزشک کودک شما می‌تواند واکسنی را که برای کودک شما مناسب است، تجویز کند.

کودکان بزرگ‌تر و بزرگ‌سالان 

بیش‌تر افراد 5 سال به بالا نیازی به واکسن هموفیلوس آنفولانزا ندارند. اما اگر:

 • به بیماری طحال یا سلول داسی آسیب دیده مبتلا باشید
 • پیوند مغز استخوان انجام داده باشید
 • ایدز داشته باشید

با پزشک خود در مورد نحوه محافظت از خانواده در برابر بیماری هموفیلوس آنفولانزا صحبت کنید.

چه افرادی نباید واکسن هموفیلوس آنفولانزا تزریق کنند؟ 


برخی از افراد نباید واکسن هموفیلوس آنفولانزا بزنند، از جمله:

 • نوزادان کم‌تر از 6 هفته
 • افرادی که در گذشته واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی نسبت به واکسن هموفیلوس آنفولانزا داشته‌اند
 • افرادی که به هر ماده‌ای در واکسن حساسیت جدی دارند
 • اگر بیمار هستید، لازم است تا زمان بهبودی واکسن هموفیلوس آنفولانزا صبر کنید. و اگر حساسیت جدی دارید حتماً قبل از واکسیناسیون به پزشک خود اطلاع دهید.

واکسن هموفیلوس آنفولانزا چگونه ساخته می‌شود؟ 


واکسن هموفیلوس آنفولانزا از روکش قندی (پلی ساکارید) باکتری‌ها ساخته می‌شود. آنتی بادی‌هایی که علیه پلی ساکارید هموفیلوس آنفولانزا هدایت می‌شوند، کودک را در برابر عفونت محافظت می‌کنند که می‌تواند منجر به معلولیت دائمی یا مرگ شود.

متأسفانه، كودكان كم‌تر از 2 سال واکنش ایمنی خیلی خوبی به این پلی ساكارید ندارند، حتی اگر از طریق عفونت در معرض آن قرار بگیرند. به همین دلیل، به کودکان کم‌تر از 2 سال که مبتلا به هموفیلوس آنفولانزا می‌شوند و از عفونت جان سالم به در می‌برند، هنوز واکسن هموفیلوس آنفولانزا توصیه می‌شود.

دانشمندان دریافته‌اند كه با مصرف پلی ساكارید هموفیلوس آنفولانزا و همراه آن با یك پروتئین بی ضرر، كودكان خردسال قادر به واکنش ایمنی قوی‌تری به پلی ساكارید هستند. این نسخه “کونژوگه” واکسن هموفیلوس آنفولانزا بسیار خوب عمل می‌کند. قبل از واکسن، هموفیلوس آنفولانزا سالانه حدود 20000 مورد بیماری جدی ایجاد می‌کرد.

عوارض جانبی واکسن هموفیلوس آنفولانزا چیست؟


عوارض جانبی واکسن هموفیلوس آنفولانزا چیست؟

پس از تزریق واکسن هموفیلوس آنفولانزا، برخی از کودکان ممکن است در ناحیه موضعی تزریق احساس درد کنند و گاهی اوقات به تب خفیف مبتلا شوند. واکسن هموفیلوس آنفولانزا عوارض جانبی جدی ایجاد نمی‌کند.

آیا درست است که بیش از یک نوع عفونت می‌تواند باعث ایجاد مننژیت شود؟ 


برخی ملاحظات مهم هنگام وقوع این بیماری وجود دارد. اول، مهم است که به یاد داشته باشید که مننژیت به عفونتی گفته می‌شود که به پوشش مغز و نخاع رسیده است. دوم، می‌تواند توسط ویروس‌ها یا باکتری‌ها ایجاد شود (مننژیت ویروسی یا مننژیت باکتریایی).

مننژیت ویروسی، متداول‌ترین نوع مننژیت، اغلب کم‌تر از مننژیت باکتریایی است. بیماری‌های قابل پیش‌گیری از واکسن که می‌توانند مننژیت ویروسی ایجاد کنند شامل سرخک، اوریون، آبله مرغان و آنفلوانزا است.

بیش‌تر موارد، اما نه همه، موارد مننژیت باکتریایی با واکسیناسیون قابل پیشگیری است. باکتری‌هایی که اغلب با مننژیت در ارتباط هستند شامل مننگوکوک، پنوموکوک و هموفیلوس آنفلوانزای نوع B هستند (که اغلب به آنها Hib گفته می‌شود). خوش‌بختانه، در سن 2 سالگی، اکثر کودکان در برابر پنوموکوک و هموفیلوس آنفولانزا ایمن سازی می‌شوند و بیشتر نوجوانان در برابر مننگوکوک محافظت می‌شوند.

سایر بیماری‌های ناشی از هموفیلوس آنفولانزا عبارتند از:

 • سپسیس (عفونت جریان خون)
 • اپیگلوتیت (تورم شدید اپی گلوت، بافتی که هنگام بلعیدن لوله نای بسته می‌شود)
 • آرتروز (عفونت مفاصل)
 • ذات الریه (عفونت ریه‌ها)
 • سلولیت (معمولاً در ناحیه کنار گونه، به نام سلولیت باکال)

آیا مزایای واکسن هموفیلوس آنفولانزا بیشتر از خطرات آن است؟ 


آیا مزایای واکسن هموفیلوس آنفولانزا بیشتر از خطرات آن است؟

واکسن هموفیلوس آنفولانزا باعث کاهش چشم‌گیر در بروز مننژیت، عفونت‌های جریان خون و ذات الریه ناشی از هموفیلوس آنفولانزا شده است. با این حال، باکتری‌های هموفیلوس آنفولانزا هنوز در جامعه گسترش پیدا می‌کنند و گاهی اوقات باعث بیماری می‌شوند.

از طرف دیگر، واکسن هموفیلوس آنفولانزا هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نمی‌کند. بنابراین، فواید واکسن هموفیلوس آنفولانزا به وضوح بیش‌تر از خطرات آن است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره