دل درد در نوزادان و کودکان می‎تواند به دلایل مختلفی باشد. برخی از آنها می‎توانند خود محدود کننده باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مداخله پزشکی نیاز داشته باشند. از هر نوعی که اتفاق افتاده است، نگران نباشید زیرا درد با مراقبت‌های پزشکی و همچنین برخی از داروهای خانگی قابل درمان است. این مقاله به شما در مورد دل درد در نوزادان، دلایل آن و چگونگی کنار آمدن در شرایط خانگی می‎گوید.

چه عواملی باعث دل درد در نوزادان می‌شود؟ 


چه عواملی باعث دل درد در نوزادان می‎شود؟

دلایل مختلفی، از عفونت تا آسیب، برای دل درد نوزاد وجود دارد. در زیر برخی از آن‌ها ذکر شده است:

عفونت معده یا روده  

انبوهی از باکتری‎ها و ویروس‌ها می‎توانند باعث دل درد شوند، اما در اینجا محتمل ترین موارد آورده شده است:

 • روتاویروس: علت اصلی ورم روده در نوزادان است. عفونت این ویروس باعث ایجاد درد حاد معده همراه با اسهال و استفراغ می‎شود. حتی می‎تواند به کم آبی شدید منجر شود و نوزاد ممکن است همیشه خسته به نظر برسد. نوزادان بالای شش ماه می‎توانند از طریق غذای آلوده به این ویروس مبتلا شوند، در حالی که در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‎کنند، ممکن است به دلیل تماس دهانی اشیا آلوده به دهان رخ دهد. حتی می‎تواند نوزادان تازه متولد شده را تحت تأثیر قرار دهد.

عفونت روتاویروس دلیل اصلی مرگ و میر نوزادان در جهان است، حتی اگر از طریق ایمن سازی بتوان از این بیماری جلوگیری کرد.

 • سالمونلا: نوعی باکتری است که معده و روده را آلوده می‎کند و در نهایت باعث دل درد می‎شود. در درجه اول از طریق مصرف مواد غذایی و آب آلوده و در صورت تماس نوزاد با سطوح آلوده گسترش می‎یابد. رعایت بهداشت می‎تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.
 • استرپتوکوک: باکتری‌های استرپ، گلو را هدف قرار می‎دهند، اما 10٪ از عفونت‌های استرپتوکوک معده را نیز تحت تأثیر قرار می‎دهد. تماس نزدیک با فرد آلوده می‎تواند بیماری را به راحتی منتقل کند. بنابراین، اگر گلودرد دارید، از نوازش با کودک خودداری کنید و از ماسک استفاده کنید تا از انتقال تصادفی باکتری به نوزاد شما جلوگیری شود.
 • آدنو ویروس: این ویروس دیواره‌های روده را ملتهب کرده و باعث درد شدید معده می‎شود. از طریق غذای آلوده یا اگر کودک شی آلوده ای را در دهان بگذارد، انتشار می‎یابد، که اغلب این مورد وجود دارد. دور نگه داشتن نوزاد از سطح و اشیای آلوده بهترین راه پیشگیری است. والدین و پرستارات کودک باید مرتباً دست‌های خود را بشویند و اسباب بازی‌های کودک به طور دوره ای تمیز شوند.
 • بوتولیسم نوزادان: بوتولیسم به عفونت روده توسط باکتری‌هایی موسوم به کلستریدیوم بوتولینوم گفته می‎شود که کودک با خوردن مواد غذایی آلوده به باکتری به آن دچار می‌شود. این هاگها بر روی نوزادان تأثیر می‎گذارند زیرا پرزهای طبیعی روده کم رشد کرده اند. دل درد از جمله علائم این بیماری است. درمان شامل تزریق آنتی توکسین‌ها و قرار دادن کودک روی دستگاه ونتیلاتور می‎باشد تا زمانی که از سم بوتولینوم آزاد نشوند.
 • عفونت انگلی: این مسئله به احتمال زیاد در نوزادانی که از غذاهای جامد استفاده می‎کنند اتفاق می‎افتد. عفونت انگلی اساساً هجوم ارگانیسم‌های انگلی یا چند سلولی در دستگاه گوارش است. جیاردیا لامبلیا یکی از ارگانیسم‌های انگلی است که می‎تواند از طریق آب تصفیه نشده و غذای آلوده روی نوزادان تأثیر بگذارد.

بسیاری از مشکلات فوق بزرگسالان را نیز تحت تأثیر قرار می‎دهد و به راحتی از والدین به نوزادان منتقل می‎شود. از آنجا که نوزادان دارای سیستم ایمنی در حال رشد هستند، می‎توانند بیشتر در معرض اثرات سوء میکروارگانیسم‌ها باشند. اما نگران نباشید، زیرا این عفونت‌ها با احتیاط مناسب و ایمن سازی به راحتی قابل پیشگیری هستند.

کولیک 

کولیک مکرر در نوزادان می‎تواند باعث لرزش ناگهانی عضلات روده شود و به طور مداوم منجر به دل درد شود. توجه داشته باشید که این یک رفتار طبیعی است، وقتی که کودک به دلایل عمومی ‎مانند پریشانی گریه می‎کند. دوره‌های طولانی گریه ممکن است باعث انقباض دیافراگم و فشار بر روده‌ها شده و در نتیجه باعث دل درد شود.

متخصص اطفال روش‌های عمومی‎ آرام سازی مانند تکان دادن نوزاد، بردن نوازد به فضای باز با کالسکه یا قنداق شدن در پتوی گرم را برای آرام کردن آنها توصیه می‎کند.

عدم تحمل غذا یا آلرژی

آلرژی غذایی وضعیتی است که سیستم ایمنی بدن با ایجاد حمله بیش از حد به پروتئین خارجی واکنش نشان دهد. عدم تحمل غذایی زمانی است که سیستم گوارش قادر به هضم برخی ترکیبات غذایی نباشد و باعث ناراحتی شود. هر دو مورد منجر به دل درد و سایر مشکلات می‎شود. این وضعیت به احتمال زیاد روی نوزادان از شیر گرفته شده، که در حال آزمایش غذاهای جامد جدید هستند، تأثیر می‎گذارد. همچنین نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‎شوند، ممکن است حساسیت و عدم تحمل غذایی نشان دهند.

آلرژی‌های غذایی درمانی ندارند و بهترین راه حل این است که نوزادان را از غذاهای حساسیت زا دور نگه داریم. عدم تحمل غذایی شدت کمتری دارد و معمولاً از نظر ژنتیکی تعیین می‎شود. همچنین، هنگامی ‎که غذای کودک با چند ماده مخلوط شود، ممکن است کودک نسبت به ماده غذایی خاصی عدم تحمل خود را نشان دهد. یک نوزاد در نهایت می‎تواند این وضعیت را پشت سر بگذارد، اما خوب است که تا آن زمان آنها را از غذاهای آلرژیک دور نگه دارید.

ریفلاکس معده (مری

ریفلاکس معده بیماری است که در آن محتوای معده از طریق اسفنکتر تحتانی مری به سمت بالا حرکت می‎کند، که در نوزادانی رخ می‌دهد که رشد کافی نداشته‌اند. این عضله محل تلاقی مری و معده است. وقتی اسید معده همراه با غذای نیمه هضم شده به مری وارد می‎شود، باعث تحریک می‎شود. نوزاد قوز می‎کند و استفراغ می‎کند، در حالی که دل درد نیز دارد.

این بیماری پس از در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف مانند سن کودک و شدت بیماری درمان می‎شود. معمولاً یک پزشک برخی از روش‌ها مانند آروغ زدن و صاف نگه داشتن نوزاد به مدت 30 دقیقه پس از شیردهی را توصیه می‎کند. برای نوزادان بزرگتر و از شیر گرفته، می‎توانید برنج را به پوره‌های آنها اضافه کنید تا باعث غلیظ شدن آنها شود، این امر از حرکت غذا به سمت بالا جلوگیری می‎کند.

آپاندیسیت 

آپاندیسیت یک التهاب حاد آپاندیس است که یک زائده متصل به روده بزرگ در گوشه پایین سمت راست حفره شکم می‌باشد. آپاندیس لوله ای بسته است و اگر توسط ذره ای مدفوع انسداد پیدا کند، متورم می‎شود. این انسداد فشار داخل آپاندیس را افزایش می‎دهد و باعث ایجاد درد شدید در گوشه پایین سمت راست شکم می‎شود. یک علامت شایع آپاندیسیت این است که معمولاً با تب و استفراغ همراه است. درد معمولاً آنقدر شدید است که نوزاد بی وقفه گریه می‎کند.

توجه سریع پزشکی برای درمان این بیماری ضروری است. هرگونه تأخیر می‎تواند باعث ترکیدن آپاندیس شود. برداشتن آپاندیس ملتهب با جراحی تنها درمان آپاندیسیت است.

فتق اطفال

فتق اطفال از علل دل درد نوزادان

فتق اطفال زمانی اتفاق می‎افتد که روده کوچک یا بزرگ از حفره شکم خارج شود و باعث ناراحتی و گاهی عفونت شود. نوزادان در معرض خطر دو نوع فتق هستند – ناحیه کشاله ران و ناف. فتق اینگوینال هنگامی ‎رخ می‎دهد که روده به داخل کانال اینگوینال برود و منجر به تورم در اطراف کشاله ران شود. فتق ناف زمانی اتفاق می‎افتد که دیواره شکم، درست در پشت ناف، آسیب دیده باشد و اجازه دهد قسمت کوچکی از روده به بیرون بلغزد. فتق می‎تواند باعث آتروفی بافت شود که همان مرگ بافت به دلیل کمبود خونرسانی است.

خوشبختانه فتق از خارج قابل مشاهده است و بنابراین در طی یک معاینه معمول توسط پدر یا مادر یا پزشک مشاهده می‎شود. فتق در طی یک دوره به خودی خود بسته می‎شود، اما اگر دردناک باشد، ممکن است مداخله پزشکی لازم باشد. اصلاح جراحی شکاف روده‌ها یک درمان احتمالی برای این بیماری است.

انسداد روده 

انسداد روده دو نوع است:

 • تنگی پیلوریک زمانی اتفاق می‎افتد که عضلات پلوروس، قسمت تحتانی معده، به طور ناگهانی بزرگ شوند و جریان غذا را از معده به روده کوچک محدود کنند. نوزادان مبتلا به این بیماری دائماً گرسنه خواهند بود اما استفراغ می‎کنند و به طور مداوم دل درد دارند. جراحی درمان این مشکل است. با این حال، تصمیم گیری بر عهده متخصص اطفال است.
 • انسداد روده یک بیماری نادر است که در آن یک قسمت از روده بر روی قسمت دیگر می‎افتد و یک چین ضخیم ایجاد می‎کند، که در نهایت به انسداد تبدیل می‎شود. غذا به راحتی عبور نمی‎کند زیرا عضلات روده قادر به انقباض صحیح نیستند و رگ‌های خونی و اعصاب موجود در آن فشرده می‎شوند. این امر می‎تواند باعث دل درد در نوزادانی شود که شب قبل از خواب شیر می‎خورند. این نوزادان معمولاً در مدفوع شل خود خون دارند. جراحی ممکن است به اصلاح چین و چروک و درمان مشکل کمک کند.

بیماری التهابی روده 

بیماری التهابی روده اصطلاحی است که به گروهی از بیماری‌ها گفته می‎شود که باعث التهاب دردناک مخاط داخلی دستگاه گوارش می‎شوند از مری به روده بزرگ. درد مزمن معده، استفراغ و اسهال از جمله علائم معمول این مشکل است.

این بیماری‌ها ممکن است در نوزادان نادر باشد، اما کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دو بیماری التهابی روده هستند که به ندرت می‎توانند نوزادان را تحت تأثیر قرار دهند. این مشکلات بیشتر نتیجه جهش شدید ژنتیکی است. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و هدف از تجویز دارو کاهش شدت درد و علائم همراه آن است.

عفونت دستگاه ادراری 

عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI) ممکن است از 12 ماهگی یا حتی زودتر از آن بروز کند. علائم گویای این بیماری درد در ناحیه تحتانی شکم و ناراحتی هنگام ادرار است. عفونت ادراری در اثر حمله باکتریایی به دستگاه ادراری ایجاد می‎شود که به دلیل عدم رعایت بهداشت مانند تأخیر در تعویض پوشک‌های آلوده و تمیز نشدن ناحیه کشاله ران است.

آنتی بیوتیک‌ها تنها درمان عفونت‌های دستگاه ادراری هستند و در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‎شوند، می‎توان آن را مستقیماً در جریان خون با استفاده از درمان وریدی تجویز کرد.

یبوست

یبوست در نوزادان کمتر از 12 ماه بسیار شایع است و باعث سفت شدن مدفوع می‎شود که دفع آن بسیار سخت است. احتباس مدفوع برای مدت زمان غیرطبیعی باعث نفخ شکم شده و منجر به دل درد و گرفتگی می‎شود.

نوزادانی که از شیر گرفته می‎شوند باید از رژیم غذایی غنی از سبزیجات و غلاتی مانند جو استفاده کنند. باید آب کافی بنوشند. چند ماساژ و تمرین ساده توصیه شده توسط متخصص اطفال نیز می‎توانند یبوست را برطرف کنند.

باد شکم 

باد شکم در نوزادان شایع است. اگر سینه یا پستانک در هنگام شیر خوردن به درستی در دهان نوزاد قرار نگیرند، نوزاد هوا می‎خورند. درد ناشی از عبور گاز از روده‌ها می‎تواند لحظه ای باشد و شدید نباشد. کودک بدقلق می‎شود اما وقتی گاز را رد می‎کند احساس راحتی می‎کند.

تشکیل گاز نباید هیچ مشکلی جدی در نوزادان ایجاد کند. والدین می‎توانند برخی از روش‌های ساده مانند ماساژ شکم را امتحان کنند تا به کودک کمک کند باد شکم را به راحتی دفع کند.

بلع تصادفی مواد سمی

نوزادان با قرار دادن اشیا در دهان و همچنین جویدن اجسام را کشف می‎کنند. این امر نوزادان را در معرض مواد سمی ‎قرار می‎دهد که منجر به دل درد می‎شود. سرب در رنگ‌های خانگی یکی از متداول ترین موادی است که برای نوزادان خطر ایجاد می‎کند.

مسمومیت سمی ‎نیاز به اقدام سریع پزشکی دارد. پزشک پس از مشاهده علائم و ارزیابی شدت مسمومیت درمان را ارائه خواهد کرد. اگر سطح مسمومیت زیاد باشد، در این صورت پزشک ممکن است با استفراغ القایی کودک را وادار کند تا بالا بیاورد. در غیر این صورت، پادزهر تجویز می‎شود و اگر کودک از شیر گرفته شده است، می‎توان آب بیشتری برای دفع سموم به او داد.

حالت تهوع در اثر حرکت 

حالت تهوع در اثر حرکت در نوزادان غیر معمول است اما دلیل احتمالی دل درد است. این بیماری ممکن است در نوزادانی اتفاق بیفتد که برای اولین بار به صورت هوایی سفر می‎کنند یا در آسانسور تکان می‎خورند. دل درد همراه با استفراغ است، اگرچه سلامت عمومی ‎کودک تحت تأثیر قرار نمی‎گیرد.

اجتناب از عامل بیماری، روش مناسب برای درمان دل درد در این حالت است. همچنین می‎توانید به او شیر دهید تا کودک احساس راحتی کند یا با او بازی کنید تا حواس او را از درد پرت کند.

شیر خوردن بیش از حد و احساس گرسنگی 

شیر خوردن بیش از حد و گرسنگی بیش از حد می‎تواند منجر به دل درد شود. بدن در حال رشد نوزادان قادر نیست به مدت طولانی گرسنه بماند. شیردهی بیش از حد در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‎شوند بیشتر از نوزادانی است که از شیر مادر تغذیه می‎کنند زیرا نوک پستانک قطره قطره شیر را تأمین می‎کند. با این حال، این ممکن است در نوزادانی که شیر مادر می‎خورند نیز وجود داشته باشد که سینه مادر شیر اضافی تولید می‎کند و منجر به لاکتوز اضافه می‎شود.

جلوگیری از گرسنگی کار سختی نیست زیرا شما باید کودک را به موقع و بر اساس تقاضا تغذیه کنید. برای جلوگیری از شیردهی بیش از حد، بهترین شاخص دفعات دفع کودک شماست. اگر میزان ادرار و مدفوع زیاد باشد، احتمالاً بیش از حد تغذیه می‎شود. نوزادانی که از شیشه شیر تغذیه می‎شوند، بطری را پس از سیر شدن کنار می‎زنند. بنابراین بلافاصله آن را بردارید تا از شیر خوردن بیش از حد جلوگیری کنید. پزشک در مورد برنامه‌های غذایی بهتر شما را راهنمایی می‎کند.

آسیب 

نوزادان بزرگتر تمایل به کشف محیط پیرامونی خود دارند و این امر آنها را مستعد آسیب دیدگی می‎کنند. نوزادی که می‎خواهد اولین قدم‌ها را بردارد ممکن است به طور تصادفی روی جسمی ‎که روی زمین قرار دارد دراز بکشد. این می‎تواند منجر به آسیب بافت‌های ظریف شکمی ‎شود و باعث دل درد گردد.

محافظت از نوزاد در خانه و هوشیاری در مورد نوزاد خود بهترین راه برای جلوگیری از آسیب تصادفی بدون توجه است. اگر مشکوک به جراحت داخلی هستید، همیشه بررسی کودک توسط پزشک بهترین کار است.

یکی از دلایل مهم دل درد وضعیتی به نام درد شکمی‎ عملکردی است. کودک از دل درد شکایت دارد که با علائم دیگری همراه نیست و خواب او را مختل نمی‎کند. این وضعیت بیشتر به برخی از وقایع استرس زا در محیط زندگی مربوط می‎شود.

علائم دل درد در نوزادان چیست؟ 


علائم دل درد در نوزادان چیست؟

هر دلیلی برای دل درد علائم منحصر به فرد خود را دارد. با این حال، برخی از علائم کلی دل درد در کودک شما وجود دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • به درستی غذا نمی‎خورد: ممکن است تغییری در برنامه تغذیه کودک مشاهده کنید و حتی ممکن است متوجه شوید که کودک در وسط شیر خوردن به صورت غیرطبیعی امتناع می‎کند.
 • دستان خود را روی شکم می‎مالد: کودک این کار را معمولاً بعد از غذا خوردن و با حالات درد و گریه انجام می‎دهد.
 • هنگام بیان درد پاها را جمع می‎کند: کودک شما بعد از غذا یا چند ساعت بعد پاها را جمع می‎کند. هر بار که کودک این کار را انجام می‎دهد، دچار درد و ناراحتی می‎شود.
 • احساس درد در هنگام لمس روی شکم: عضلات شکم نیز دچار گرفتگی می‎شوند و هنگام لمس روی شکم، کودک گریه دردناکی را از خود نشان می‎دهد.
 • بیش از حد طبیعی گریه می‎کند: گریه وسیله ارتباطی کودک شماست، اما اگر کودک این کار را بیش از حد معمول انجام دهد، این امر می‎تواند به دلیل دل درد باشد.

سخت است که کودک خود را با درد و ناراحتی ببیند، اما خوشبختانه روش‌های ساده‌ای برای تسکین کودک وجود دارد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟ 


در اینجا موقعیت‌های خاصی وجود دارد که می‎تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد و نیاز به اقدام سریع پزشکی را تأیید کند:

 • دل درد همراه با مدفوع و یا استفراغ خونی: اگر دل درد کودک شما با خون در مدفوع یا استفراغ ایجاد شود، مشکل جدی است و شما باید کودک را سریعاً نزد پزشک ببرید.
 • اسهال و یا تب شدید همراه با دل درد: عفونت‌هایی مانند گاستروانتریت باعث دل درد همراه با اسهال می‎شوند. اگر عفونت حاد باشد، ممکن است منجر به تب شدید شود، که می‎تواند کودک را آزار دهد و به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد. معالجه زود هنگام کودک، بهترین راه برای از بین بردن ناراحتی او است.
 • دل درد در شیر خوردن و خواب تداخل ایجاد می‎کند: معده دردناک قطعاً باعث اختلال در تغذیه و خواب کودک می‎شود و بر سلامت عمومی ‎او تأثیر می‎گذارد. اما نباید از کنترل خارج شود.
 • تورم شکم: تورم شکم نشانگر احتباس مایعات به دلیل عفونت، آسیب یا علت دیگر است. این یک اتفاق هشدار دهنده است که باید به سرعت مورد توجه پزشکی قرار گیرد.
 • کودک پس از یک دوره دل درد با نبض ضعیف نیمه هوشیار می‎شود: اگر دل درد همراه با اسهال ایجاد شود، می‎تواند نشانه کم آبی شدید باشد. هرچه درد از ناحیه شکم دورتر باشد، شدت آن می‎تواند بیشتر باشد.

شما باید در انجام واکنش سریع باشید. و این اتفاق زمانی می‎افتد که شما مداوم علائم و نشانه‌های دل دردی که کودک تان نشان می‎دهد مشاهده کنید.

درمان‌های خانگی برای دل درد کودک چیست؟ 


درمان‌های خانگی برای دل درد کودک

سعی نکنید دل درد کودک خود را خودتان درمان کنید و اجازه دهید پزشک برای او دارو تجویز کند. دل درد در نوزادان با بزرگسالان متفاوت است، بنابراین هرگز به کودک خود ملین یا داروی ضد اسید معده ندهید. با این حال، اقدامات اساسی وجود دارد که می‎توانید برای کاهش شدت درد، پس از مشاوره با پزشک متخصص اطفال، انجام دهید:

 • مصرف مداوم آب یک درمان خانگی ایمن برای دل درد کودک است. این بیماری روی نوزادان بالای شش ماه تأثیر می‎گذارد، به ویژه هنگامی ‎که یبوست علت درد باشد.
 • اگر علت درد ریفلاکس یا قولنج است، در نتیجه ماساژ می‎تواند به آرامش نوزاد کمک کند.
 • شرایط خواب نوزاد را راحت و دنج کنید تا شدت درد کمتر شود. همچنین می‎توانید نوزاد را در یک پتوی نرم و گرم ببندید و او را بغل کنید.
 • برای اینکه نوزاد از باد شکم راحت شود، می‎توانید پاهای نوزاد خود را با حرکت دوچرخه سواری حرکت دهید.
 • آروغ زدن نوزاد بعد از هر بار غذا خوردن نیز می‎تواند به آرامش نوزاد کمک کند. برای این کار، درست بعد از شیردهی یا شیر دادن با شیشه، نوزاد خود را صاف نگه دارید. نوزاد را روی شانه، در حالی که سرش کمی ‎خم است، بغل کنید و به آرامی‎ پشت او بزنید یا مالش دهید.
 • مکمل‌های پروبیوتیک را به توصیه پزشک امتحان کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره